Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Tatal meu a decedat in 2019, nu avea bunuri ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Tatal meu a decedat in 2019, nu avea bunuri pe care ...

Buna ziua!
Tatal meu a decedat in 2019, nu avea bunuri pe care sa le mostenesc, ci doar o pensie privata care estimez ca nu acopera contravaloarea unei datorii pe care o avea catre un executor pt un card de credit neachitat.
Stiu ca pensia privata nu se poate executa, dar se aplica regula asta si la succesiune? Daca fac actul de mostenire, exista riscul ca pensia sa poata fi transferata executorului, sau sunt obligata sa achit suma respectiva executorului? Ma intreb daca are sens sa merg la notar pt mostenire, pt acea pensie privata.
Multumesc!
Este vorba despre pilonul 2, si e in regula, stiu, ca sumele se transfera in contul de pensie al mostenitorului.

- editare citat mesaj imediat anterior -
Manuela Rășină, administrator