Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Recuperarea creantelor de la asociatiile de proprietari
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Recuperarea creantelor de la asociatiile de proprietari

Cine ma poate ajuta cu un sfat, o ideie.
Cum pot sa execut o asociatie de proprietari care nu vrea sa-si achite debitele.#-o#-o:((
era ideia ca s-au incasat bani pentru energie termica si au achitat alti furnizori.
Ideea e ca la achitarea cotelor de intretinere proprietarul nu plateste pe furnizori, ci plateste, si asa i se da si chitanta, pentru ce total de plata are pe lista de intretinere.
Da dar cei care au datorii la asociatie sunt debransati la energia termica#-o
@Romy
Reflectati la articolul urmator (HG 1588/2007-Normele de aplicare ale L230/2007)
Art. 25, al. 3:
" Dacă terţii impun penalităţi asociaţiei de proprietari pentru întârzieri la plata facturilor, acestea se vor recupera de la:
a) restanţierii la cotele de întreţinere, proporţional cu cuantumul restanţelor;
b) persoana împuternicită să achite facturile, dacă a întârziat plata facturilor la termen.
"

Sfatul meu e sa urmati toti pasii catre litigiu!

Va mai sugerez sa faceti o oferta de consiliere si reprezentare gratuita in instanta.
Avand in vedere ca asociatiile nu au in schema juristi, oferiti-le ajutorul. Juristul dv sa maerga la asociatie, sa colaboreze cu presedintele, administratorul, cenzorul pentru a recupera banii de la restantieri. Ajutati-i sa intocmeasca si sa trimita somatii, sa initieze actiuni in instanta, ca doar aveti interese comune.