Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua!Detin un apartament la parter pe persoana ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua!Detin un apartament la parter pe persoana fizica, il ...

Buna ziua!Detin un apartament la parter pe persoana fizica, il pot inchiria unei firme? in ce conditii isi poate desfasura acolo o activitate privata?
Nu e vorba de cheltuieli aici, ci de a obține un acord de schimbare a destinației spațiului, a declara o activitate și de a fi autorizata (asta e partea firmei respective).

shoricica a scris:

multumesc frumos. fiind totul contorizat separat, cheltuielile se platesc in raport cu consumul.

latka, moderator
Ceva totusi nu înțeleg. Am citit cu atentie raspunsurile dv, care e diferenta intre a deține un apartament de locuit la parter sau a deține un spațiu comercial, daca oricum e nevoie de acorduri?
Pentru un spatiu cu destinatia locuinta nu va trebuie nici un acord si nici o autorizatie, din moment ce acolo nu se desfasoara nici o activitate comerciala.
Nu...intrebarea mea este: care e diferenta intre a închiria unu apartament de locuit, de la parter, unei firme, pt activitatea sa, sau a închiria un spațiu comercial de la parterul blocului.
In primul caz e ilegal. Temeiul vi l-am prezentat deja, credeam ca ati inteles. V-a spus si @BEN46 ca nu o puteti face.
latka, moderator