Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua Va rog sa ma ajutati in urmatoarea speta: ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua Va rog sa ma ajutati in urmatoarea speta: Instanta ...

Buna ziua
Va rog sa ma ajutati in urmatoarea speta:
Instanta anuleaza decizia de concediere a unui salariat ( in urma cu 4 ani ) si dispune, in baza art. 80 din Codul muncii, ca angajatorul sa plateasca despagubiri egale cu salariile si cu celelalte drepturi de care ar fi beneficiat salariatul.
Acesta cere, pe langa salarii si pe langa plata indemnizatiei de concediu de odihna, si efectuarea acestuia " in natura ", adica sa beneficieze si de zilele de concediu la care ar fi avut dreptul in cei 4 ani.
Este oare corect?
Va multumesc
A cerut si reintegrarea ?
da. A cerut si reintegrarea
Curtea de Justiție a Uniunii Europene a decis ca perioada cuprinsă între concedierea nelegală și reintegrarea în muncă a lucrătorului trebuie asimilată unei perioade de muncă efectivă în vederea stabilirii drepturilor la concediu anual plătit. În consecință, un lucrător concediat nelegal, apoi reintegrat în muncă, în conformitate cu dreptul național, în urma anulării concedierii sale printr-o hotărâre judecătorească, are dreptul la concediu anual plătit dobândit în această
perioadă
.
( Hotărârea în cauzele conexate C-762/18 QH/Varhoven kasatsionen sad na Republika Bulgaria și C-37/19 CV/Iccrea Banca SpA)