Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Permis de Sedere dupa divort
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Permis de Sedere dupa divort

Buna ziua! Sunt cetatean strain non-EU si am permis de sedere temporar pe timp de 5 ani pentru ca sunt casatorit cu cetatean roman, sunt in Romania din August 2018, adica 2 ani si 7 luni.
Sunt administrator la o firma in Romania care opereaza pe profit - firma exista din 2018 si eu am devinit administrator din Ianuarie 2021. Sunt si anganjat in aceasta firma.
Intrebarea mea este: vreo sa ma divortez - casatoria este implinita din 2003, 17 ani, dar vreo sa raman in Romania. Ce optiunea am pentru a prelungi dreptul de sedere? Multumesc mult!
Intrebati la Inspectoratul de Imigrari. Mergeti la Politia judeteana.