Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... In lipsa unui Presedinte, asa cum din pacate se ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

In lipsa unui Presedinte, asa cum din pacate se intampla in multe ...

In lipsa unui Presedinte, asa cum din pacate se intampla in multe imobile , comitetul executiv poate imputernici administratorul sa preia atributiile Presedintelui ?
Sub nici o forma, administratorul este un angajat. Studiati legea 196/2018 a asociatiilor de proprietari.
[ link extern ]
Mai jos un comentariu pe marginea acestui subiect (asociatie fara presedinte):
[ link extern ]
latka, moderator
Va multumesc pt link, foarte de ajutor .
Legea 196 o studiasem ,insa nu am gasit raspunsuri cu tinta la anumite probleme , cum ar fi de ex : semnare adeverinte, completare carte imobil , etc .
Nu este posibil varianta propusa de dv deoarece administartorul de imobil este factor executional,pe cand presedintele de asociatie este factor decizional
Ar trebui ca membrii comitetului executiv sa parcurga atent disp L nr 196/2018 sa inteleaga limiteled e competenta ce revin comitetului executiv dupa care sa convoace adunare generala in cxare sa fie ales reprezentant legal
Semanrae adeverinte se poate realiza de catre memebru al comitetului execxcutiv
Completare/actualizare carte de imobil se poate face de catre persoana dispusa de catre comitetul exexcutiv
Aceasta este situatia la blocul meu. De 5 ani de zile nu avem presedinte si comitetul i-a făcut procura administratorului, care semnează si stampileaza toate actele, si chiar a reprezentat asoc in instanță pt recuperarea restantelor. Legea 196/2018 este proasta, nu prevede multe situatii care se intampla in realitate, drept pt care instanțele sunt aglomerate cu procese. Eu am fost 6 ani președinte la un bloc unde nu eram proprietar (erau părinții mei) si am avut 5 procese din cauza asta, deși nu a vrut nimeni din bloc sa-si asume funcția.

latka a scris:

Sub nici o forma, administratorul este un angajat. Studiati legea 196/2018 a asociatiilor de proprietari.
[ link extern ]
Mai jos un comentariu pe marginea acestui subiect (asociatie fara presedinte):
[ link extern ]

prettydaniola, utilizator