avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... In lipsa unui Presedinte, asa cum din pacate se ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

In lipsa unui Presedinte, asa cum din pacate se intampla in multe ...

In lipsa unui Presedinte, asa cum din pacate se intampla in multe imobile , comitetul executiv poate imputernici administratorul sa preia atributiile Presedintelui ?
Cel mai recent răspuns: prettydaniola , utilizator 14:32, 10 Aprilie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sub nici o forma, administratorul este un angajat. Studiati legea 196/2018 a asociatiilor de proprietari.
[ link extern ]
Mai jos un comentariu pe marginea acestui subiect (asociatie fara presedinte):
[ link extern ]
Ultima modificare: Marți, 9 Martie 2021
latka, moderator
Va multumesc pt link, foarte de ajutor .
Legea 196 o studiasem ,insa nu am gasit raspunsuri cu tinta la anumite probleme , cum ar fi de ex : semnare adeverinte, completare carte imobil , etc .
Nu este posibil varianta propusa de dv deoarece administartorul de imobil este factor executional,pe cand presedintele de asociatie este factor decizional
Ar trebui ca membrii comitetului executiv sa parcurga atent disp L nr 196/2018 sa inteleaga limiteled e competenta ce revin comitetului executiv dupa care sa convoace adunare generala in cxare sa fie ales reprezentant legal
Semanrae adeverinte se poate realiza de catre memebru al comitetului execxcutiv
Completare/actualizare carte de imobil se poate face de catre persoana dispusa de catre comitetul exexcutiv
Aceasta este situatia la blocul meu. De 5 ani de zile nu avem presedinte si comitetul i-a făcut procura administratorului, care semnează si stampileaza toate actele, si chiar a reprezentat asoc in instanță pt recuperarea restantelor. Legea 196/2018 este proasta, nu prevede multe situatii care se intampla in realitate, drept pt care instanțele sunt aglomerate cu procese. Eu am fost 6 ani președinte la un bloc unde nu eram proprietar (erau părinții mei) si am avut 5 procese din cauza asta, deși nu a vrut nimeni din bloc sa-si asume funcția.

latka a scris:

Sub nici o forma, administratorul este un angajat. Studiati legea 196/2018 a asociatiilor de proprietari.
[ link extern ]
Mai jos un comentariu pe marginea acestui subiect (asociatie fara presedinte):
[ link extern ]

Ultima modificare: Sâmbătă, 10 Aprilie 2021
prettydaniola, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cumul de funtii tikuca tikuca Buna ziua. Conform Legea 196/2018 se poate ca presedintele asociatiei sa fie si administrator_? Cine trebuie sa faca repartizarea cheltuielilor pe numar de ... (vezi toată discuția)
Cine angajează femeia de serviciu la bloc. Vrăj Vrăj Angajarea femeii de serviciu la bloc se face de către Administrator sau de către președinte?? (vezi toată discuția)
Presedintele unei asociatii de proprietari ii poate delega admnistratorului ... contsters111 contsters111 Delegare de atributii Presedintele unei asociatii de proprietari ii poate delega administratorului atributiile sale ? De exemplu sa semneze sesizari si sa le ... (vezi toată discuția)