Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatii de Locatari. Buna ziua , o prietena are o ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatii de Locatari. Buna ziua , o prietena are o datorie la Asociatia de Locatari ...

Buna ziua , o prietena are o datorie la Asociatia de Locatari de 2000 ron , pe care nu a platit-o , si au urcat interesele destul de mult. Total ca acum datoreaza in jur de 8000 ron. Intrebarea este: exista posibilitatea de a plati doar suma initiala fara interese? Exista vreo lege care ajuta la eliminarea intereselor , daca plateste toata suma datorata initial? Va ,ultumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri!
Ce inteleget dv prin "interese"
Daca este vorba despre penalitati ,aplicate la suma de baza ,acestea greu pot fi neachitate
Dispozitia in vigoare impune ca plata sa se faca concomitent pentru suma de baza si penalitatile aferente,astfel incat sa nu mai existe sume cu titlu de restanta care eventual sa atraga alte penalitati
De cati ani nu a mai plătit intretinerea daca s-a ajuns la 8000 ron?
Penalizarile nu pot fi mai mari decat restanta de la intretinere ( ati specificat 2000 lei ).
Are acesta datorie de cativa ani
Nu shtiu sa va spun exact , dar cred ca sunt destui ani. Ea locuieste de 11 ani in Spania si acum mi-a zis sa intreb ca nu stia unde sa intrebe

Danielcc a scris:

De cati ani nu a mai plătit intretinerea daca s-a ajuns la 8000 ron?