Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Buna seara! Apelez la experienta dumneavoastra pentru ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Buna seara! Apelez la experienta dumneavoastra pentru a-mi lamuri ...

Buna seara! Apelez la experienta dumneavoastra pentru a-mi lamuri unele dileme
E vorba de un concurs pentru ocuparea unui post intr-o institutie publica, iar studiile necesare sunt variate, printre care si dreptul. Una dintre conditii pentru validarea dosarului este existenta unei vechimi in specializarea studiilor. Candidatul depune la dosarul de concurs o adeverinta eliberata de o asociatie sportiva in sensul ca acesta a desfasurat activitatea de consilier juridic in mod voluntar, in cadrul respectivei entitati juridice. Aici este una dintre dileme. Vechimea unei activitati in specialitatea studiilor nu se atesta cu REVISALUL? Candidatul, fiind voluntar, nu a realizat venituri si, implicit, sigur nici nu apare in REVISAL.
A doua dilema este aceea a corpului consilierilor juridici. Daca acel candidat a avut calitatea de consilier juridic, conform adresei emisa de catre asociatia sportiva, ar fi putut indeplini aceasta functie fara a fi inscris in Colegiul Consilierilor Juridici? Sau cum altfel ar fi putut avea aceasta calitate?
Va multumesc anticipat!
Lex2021, utilizator
Daca respectivul candidat nu a fost numit in functia de consilier juridic (avand la baza un raport de serviciu) sau angajat in munca pe functia de consilier juridic (avand la baza un contract individual de munca), atunci nu detine vechime in specialitatea studiilor necesare ocuparii postului. In ceea ce priveste Colegiul, aparteneta la o asociatie este optionala.
LuchianSeb, utilizator
Vechimea unei activitati in specialitatea studiilor nu se atesta cu REVISALUL.