Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dezbatere mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dezbatere mostenire

Buna ziua , in incheierea unei succesiuni notarul a transmis plata ce trebuie efectuata. Va rog sa imi spuneti ce se poate face daca onorariul cerut ni se pare foarte mare.
Alexandra1421, utilizator
Turismul notarial din birou in birou (încurajat chiar și aici pe forum) pentru a lua preturile, insistențele clienților ("si cam cât? Dar asa estimativ? Dar in mare?"), fac ca notarul sa nu calculeze exact și cu minuțiozitate, decât atunci când clientii sunt determinați să dezbată efectiv succesiunea.

Si totusi nu e greu ca notarul sa ii zica onorariul de la inceput, o poate face in procent, ii poate zice ca il costa 3%, 5%, 50% din valoarea mostenita plus tva in afara de alte taxe.
Diferente sunt mari intre onorarii, asa ca de aia si eu ii indemn pe oameni sa mearga la mai multi.
Pana nu m-am fript personal, nici nu banuiam ca sunt asa mari diferente intre onorarii, pt fix aceleasi acte.

gi-jane2, moderator
Comisia de disciplină nu are competențe aici. Nu e nicio abatere disciplinară.
Ca si la avocați, onorariile sunt minime. Maximul îl stabilește fiecare. Nu exista nicio obligație legală de a percepe onorariul minim.

gi-jane2 a scris:

Turismul notarial din birou in birou (încurajat chiar și aici pe forum) pentru a lua preturile, insistențele clienților ("si cam cât? Dar asa estimativ? Dar in mare?"), fac ca notarul sa nu calculeze exact și cu minuțiozitate, decât atunci când clientii sunt determinați să dezbată efectiv succesiunea.

Si totusi nu e greu ca notarul sa ii zica onorariul de la inceput, o poate face in procent, ii poate zice ca il costa 3%, 5%, 50% din valoarea mostenita plus tva in afara de alte taxe.
Diferente sunt mari intre onorarii, asa ca de aia si eu ii indemn pe oameni sa mearga la mai multi.
Pana nu m-am fript personal, nici nu banuiam ca sunt asa mari diferente.

Ba este greu. Pentru ca;
- oamenii nu achita o consultație, cum de altfel ar fi normal, iar de multe ori, daca in masa succesorala sunt multe bunuri și valori (numai in București, expertiza notariala are vreo 800 pagini, deci va imaginati cât durează până găsești strada) un calcul durează și 20-30 de minute.
In cel mai fericit caz, clientul spune "multumesc", întoarce spatele și pleacă la următorul birou.
Iar aici, vine intrebarea: pentru ce și-a pierdut notarul ala timpul calculând?
- oamenii sunt nehotarati. Sunt succesiuni cu 7 moștenitori, care nu stiu ce vor, care , cum renunta sau acceptă. O declarație de renunțare la mostenire este in medie 50- 100 de lei, ceea ce face ca pretul să se modifice
Apoi sunt impozitul catre stat, taxa de intabulare, tariful verificărilor la Registrele Notariale, sume care se adună.
Poate e o comparatie nefericită, dar daca dvs va duceți să vă comandati o bucatarie, nu ii luati pe aia din prima "cât costă?" După cum nu intrati pe usa fără să fiți pregătiți cât de cât cu o sumă.
Vin la dvs, măsoară, proiectează, achitați o taxa de consultanta si dupa o saptamana vi se comunică prețul. Cam asa si aici.
raluk0207, utilizator
Poate e o comparatie nefericită, dar daca dvs va duceți să vă comandati o bucatarie, nu ii luati pe aia din prima "cât costă?"

ba da si nenea ma intreba din ce o vreau, din pal, mdf infoliat, mdf vopsit, furniruit, fronturi de lemn masiv, apoi cu ce accesorii etc, etc. (asta pana sa vina sa masoare) asa ca pretul e de la 1200 de lei ( una de serie la ddm) pana la 7000 de euro, asa le puteti zice si dvs.
Desi pare mult ca onorariul stabilit ulterior sa fie de 3 ori cat cel estimat initial, ganditi-va ca de obicei clientii insista sa afle cat ii costa chiar daca nu au toate actele necesare si nu dau toate detaliile. Nu spun ca asta e neaparat cazul utilizatorului. Daca mostenitorul vrea o estimare pentru un "apartament mic" si acela este de fapt incadrat la confort 1, valoarea masei succesorale poate creste si cu 50%. Daca mostenitorul nu spune ca dezbate succesiunea in termen de mai mult de 2 ani de la data decesului, se mai adauga 1% din valoarea bunului (onorariul fiind de regula cu mult sub 1% in acest caz costurile depasesc deja dublul onorariului estimat initial). Daca imobilul are si carte funciara deschisa mai trebuie adaugata si taxa de intabulare. Daca de fapt era bun comun si e decedat si coproprietarul, evident, se dezbat doua succesiuni. ETC. Una este sa insisti sa ti se comunice costuri "pe genunchi" si alta este sa te prezinti cu toate actele necesare, sa dai toate detaliile solicitate si sa ai rabdare sa ti se efectueze calculul.
Revenind la speta utilizatorului, daca onorariul minim calculat conform OMJ 46/C/2011 impreuna cu restul costurile aferente (fixe de regula) inseamna de 3 ori ce s-a estimat initial, asta este, nu aveti ce sa faceti. Daca in schimb, onorariul nu a fost stabilit la minimum permis de lege, aveti libertatea sa cereti un calcul de la orice alt notar public din circumscriptia in care defunctul a avut ultimul domiciliu si, daca gasiti conditii mai (mult sau mai putin) avantajoase, puteti cere transferul dosarului succesoral.