Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! În urma decesului unchiului meu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! În urma decesului unchiului meu necăsătorit si ...

Buna ziua! În urma decesului unchiului meu necăsătorit si fara copii. Ambii părinți decedați și bunicii din partea ambelor părți. Decedatul având 2 frați și 2 nepoate cele mai apropiate rude, cine beneficiază de moștenire în urma succesiunii?
Frații și nepoatele.
Asta daca nu cumva unchiul a lasat vreun testament altei persoane.
Nu a lăsat nici un testament decedand brusc la vârsta de 50 de ani. El și-a expus dorinta de a lasa tot ce avea el nepoatelor spunandu-le asta fratilor de nenumarate ori dar acum unul dintre frați se ridică cu pretenția de a lua tot in condinti in care abia se vorbeau cei 2. Nepoatele stăteau cu el cât fratele respectiv tatal fetelor era la munca dar dupa decesul dansului fratele care vrea tot i-a scos afară din casa si pe tatăl fetelor si pe fete luând pentru el tot ce era din acea casa inclusiv lucrurile personale ale fetelor cât și bani strânși de decedat.
raluk0207 a scris:

Frații și nepoatele.
Asta daca nu cumva unchiul a lasat vreun testament altei persoane.

El și-a expus dorinta de a lasa tot ce avea el nepoatelor

Daca nu si-a expus-o si in scris, degeaba.
Nepoatele sunt fiice ale unui frate si cum tatal lor e in viata, acesta mosteneste, nu nepoatele.
Mostenirea se va imparti egal intre frati. Cum nu se inteleg, se vor judeca.
gi-jane2, moderator
Ionela_20 a scris:
...tatal fetelor era la munca ...

Omul pare viu și neîngropat.
Or, nepoatele defunctului ar fi moștenit dacă tatăl lor (fratele defunctului) ar fi fost decedat.
Moștenitorii defunctului sunt cei doi frați în viață. Și, eventual, nepoți de la alți frați predecedați - dacă or mai fi fost. Apropo, dvs. cine sunteți? (căci v-ați referit la defunct ca fiind „unchiul meu”).
Câți frați a avut, mai exact, defunctul? Câți sunt vii și câți sunt decedați?
romascanu, moderator
Greseala mea de exprimare, disperarea dupa un raspuns..Sunt nepoata decedatului. Sunt 3 frați in total, unul decedat 2 inca in viata.

Nicoleta Cristina Romașcanu a scris:

Ionela_20 a scris:
...tatal fetelor era la munca ...

Omul pare viu și neîngropat.
Or, nepoatele defunctului ar fi moștenit dacă tatăl lor (fratele defunctului) ar fi fost decedat.
Moștenitorii defunctului sunt cei doi frați în viață. Și, eventual, nepoți de la alți frați predecedați - dacă or mai fi fost. Apropo, dvs. cine sunteți? (căci v-ați referit la defunct ca fiind „unchiul meu”).
Câți frați a avut, mai exact, defunctul? Câți sunt vii și câți sunt decedați?