Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... M-ar interesa dacă are cineva jurisprudenta pe partea ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

M-ar interesa dacă are cineva jurisprudenta pe partea cu Covid-19. ...

M-ar interesa dacă are cineva jurisprudenta pe partea cu Covid-19. Ma interesează procesele pe partea cu restricțiile.

În mod special ma interesează jurisprudenta cu restrictiile privitoare la reducerea orelor de circulație a cetățenilor.
Pentru interdicția de a se circula pe timp de noapte a existat vreo judecata?
Pentru închiderea localurilor?
Pentru închiderea bisericilor știu ca s-a judecat IPS Teodosie. Are cineva hotărârea din cazul IPS Teodosie VS. Statul Român?

Și cel cu purtarea obligatorie a mastilor de protectie in aer liber m-ar interesa oarecum.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Pana și Arafat spune ca ordinul lui Nelu Tătaru trebuie modificat deoarece nu mai are ratiune.
Când a dat ordinul Tătaru era cu totul alta situatia fata de ceea ce este astazi.
Și eu am.considerat ca fiind necesar asa ceva la acea vreme și chiar asa era în 2020, la începutul pandemiei.

Nu aveti nicio parere cu înmormântarile?

Mai.este și chestiunea cu spovedania celor infectati cu Sars-Cov-2.
Și asta se poate rezolva în ziua de astazi cu echipament adecvat.

P.S: S-a semnat ordinul.de Vlad Voiculescu cu înmormântarile și actul.este pe.drum.spre Monitorul Oficial.
Și cu spovedania s-a rezolvat.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Referitor la închiderea magazinelor la ora 18 ideea rămâne nefericita.
Era sa ma ciocnesc cu un om.cu copilul în brate de 3 ori și la.fel.si cu alții.
Se creaza o mare harmalaie.

Ministrul Voiculescu are dreptate când spune ca în Viena magazinele.se închiderea la ora 18 dar romanii nu au 2000 euro salariul lunar net ca sa poată cumpara produse și sa.mai și arunce din ele...

Și în Stockholm, Suedia, în week-end magazinele sunt închise dar au vreo 3000-4000 euro salariile...in coroane suedeze...net și nu brut...
Deci, am vorbi de 20 000 lei sau 200 milioane lei vechi pe.luna...in mana...ca sa înțeleagă orice om...
Parca ar fi alta galaxie fata de România...

Ma refer înainte de pandemie.
Dar, existau terase deschise chiar dacă erau închise magazinele.

Asta nu a spus ministrul sănătăți, Vlad Voiculescu...
Sau...poate ca nu stie ca și terasele se închid și localurile sunt închise...

Este o mare aiureala închiderea magazinelor la.ora 18.

Chestia cu coșurile o alta aiureala.
Eu nu folosesc cos ca sa știu cât car.
Nu merg cu mașina 300.de.metri pentru ca s-ar face câțiva km cu ocoliri și stopuri care durează cam 5 minute fiecare și sunt mai multe.
Adică pe jos fac câteva minute și cu mașina vreo 20 de.minute...si daca este trafic intens la ora 18 se poate ajunge și la 40 de.minute... ca timp...
Depășesc mașinile mergând pe.jos ca sa intelegeti...
Sunt mai iute ca mașina...fara sa ma forțez...

Ca sa intelegeti unele aberații ale unora care nu știu ce este în teren.

Arafat și Voiculescu ar trebui sa meargă pe teren ca sa vada cu ochii lor situatia.
Sa intre in magazine și sa.cumpere și ei ceva între orele 17-18 ca sa vada debandada creata de ei.

De ce oare nu fac asa?
Asa...ar afla situatia reala si nu imaginara...

Eu am inteles ce haos vor crea fără sa fie necesar sa vad.
Știam...ca asa va fi...

Arafat și Voiculescu se pot camufla în asa fel încât sa nu ii recunoască nimeni.
Cu.masca pe fata și căciuli trase pe.ochi nu ii va recunoaște nimeni.
Insa, unii se pot enerva dacă te ciocnești cu ei în magazin și s-ar putea deconspira din acest motiv...
Aglomerația ar fi de vină...bat-o vina...

Dar, cine creaza aglomerația...este de buna-credință intrucat nu stie ca asa ar fi...

De unde sa stie daca ei nu merg personal în magazine?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
O alta faza tare, Paștele pe litoralul românesc...
Ăștia o țin cu calculul pe infectari.
Pe.litoral vin din toata tara.

Cum vor calcula Paștele pe.litoral pe.toata tara?
Ei merg pe.calcule...

Cat de relevanta este infectarea din Mamaia sau Constanța dacă vin oameni de peste tot?

Daca au grad ridicat de infectare in Mamaia și Constanța pot fi testați acei oameni.
Oricum, nu vin toți infectatii în.Mamaia de Paște...

Și iar ajungem la testarea rapidă...

Aceasta în condițiile în care vaccinarea pare cam obligatorie...conform jurisprudenței CEDO...

Testarea și carantinarea limitata este o solutie corecta legala.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Are dreptate fostul premier Ludovic Orban.

,,Trebuia să existe o argumentaţie, care să fie făcută pe baza unei fundamentări. De exemplu, când am luat decizia de a închide evenimentele, nunţi, botezuri, mese festive, a fost pe baza analizelor pe care le-am avut din anchetele epidemiologice care stabileau că prima cauză pentru îmbolnăviri, pentru răspândirea virusului erau la aceste evenimente şi atunci am luat decizia să suspendăm o perioadă derularea acestor evenimente. Şi asta, în privinţa oricărei măsuri de protecţie sanitară care presupune o anumită restricţie, trebuie să existe o fundamentare. Ştiu cine a propus măsura, nu am văzut în spate fundamentarea şi, acum, evident că Guvernul decide, dar trebuie să reflecteze asupra, cel puţin, a acestei măsuri”, a spus Orban."

[ link extern ]
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Astazi am pierdut o ora la coada ca sa mănânc ceva la o terasa afara și ca sa merg la magazin.
Erau cozi atat de mari încât am stat 45 de minute la terasa la.coada și 15 minute în magazin.
La.magazin am.reusit sa ajung la 17.43.

La asa ceva duc aceste masuri prost gandite.

Sa va mai spun ca vreo 15 minute nu am stat la.coada pentru ca m-am.tot învârtit în zona.
După.15 minute m-am.hotarat sa stau la coada ca sa vad cât durează.

Toată lumea ajunge sa se concentreze pe ultimele 2 ore înainte de închidere.

Eu cred ca autoritățile au ajuns la.concluzia ca a sta în aglomerație nu exista risc de infectare.
Asa pare sa fie logica lor după cum au dispus aceste masuri.

Dar, daca nu exista risc, de ce sa se limiteze programul?
Se bate cap in cap logica celor care au gândit asa,sau, s-a.dispus asa cu scopul de a enerva populatia si de a fi umilită.
Asa pare sa fie logica finala...pe rationamentul autorităților...

Deci, concluzia va aparține...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat