Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... M-ar interesa dacă are cineva jurisprudenta pe partea ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

M-ar interesa dacă are cineva jurisprudenta pe partea cu Covid-19. ...

M-ar interesa dacă are cineva jurisprudenta pe partea cu Covid-19. Ma interesează procesele pe partea cu restricțiile.

În mod special ma interesează jurisprudenta cu restrictiile privitoare la reducerea orelor de circulație a cetățenilor.
Pentru interdicția de a se circula pe timp de noapte a existat vreo judecata?
Pentru închiderea localurilor?
Pentru închiderea bisericilor știu ca s-a judecat IPS Teodosie. Are cineva hotărârea din cazul IPS Teodosie VS. Statul Român?

Și cel cu purtarea obligatorie a mastilor de protectie in aer liber m-ar interesa oarecum.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Folosiți cuvinte "mari". Ce înseamnă testare tintita? Explicați în detaliu. Cum procedați? Cum "țintiti"? Pe cine? Dacă ținta nu vrea? Ce faceți cu pozitivii? Unde vor sta? Cum tratați? Unde tratați? Cit de mare sa fie "ținta" ca număr de oameni pe zi? De unde știți pe cine sa testați? Faceți și teste PCR de verificare? Unde? S. a. m. d. Sunt multe detalii de luat în seama.
latka, moderator
Am inteles ca are loc o ședință de urgență între miniștrii sănătății și al.economiei.pe partea cu testarea rapidă și Horeca.Asa am auzit la TV, daca am inteles bine.
Sper sa se.rezolve ca sa nu mai avem la București 100 000.de oameni sau cati or veni din toata tara.

Testarea tintita se face pe segmentul pe care îl folosești, respectiv Horeca.
Daca persoana este pozitiva este mai bine sa nu infecteze pe altii decât sa infecteze și sa nu sti.
Se va face și test PCR daca asa se va considera.
Pe.mine ma interesează sa fie virusul localizat și împiedicat sa circule ca sa se oprească un vector de transmitere a acestuia.

Unde stau cei infectati depistați pe sistemul actual?
Tot la.fel va fi.

Referitor la tratament se stie ce este bine sa se înceapă cât mai repede de la infectare și nu cât mai târziu.
Asa se vor mai salva vieți în plus.
Sunt și oameni mai în vârstă care mai ies la.localuri și acelora le.va fi salvata viata daca sunt depistați imediat.

Cei care vor, se pot testa acasă ca să nu aiba surprize neplăcute la local.
Am inteles ca sunt mulți care se testeaza acasă și nu anunță.
Aceia nu vor mai merge sa ii infecteze pe altii pentru ca ar ști ca ar fi depistați.
Aceștia nu vor mai merge la localuri sau unde se va testa.
Scăpăm de aceștia pe acest segment.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Nu am inteles ceva.
Am postat eu un link din care rezulta ca doar 2% din persoanele infectate transmit virusul, daca am inteles eu bine.
Adică 98% din infectati nu îl transmit sau cum?
Ziceati ca se știe de mult timp acest lucru.

Daca ar fi asa, ceva nu se învârte rotund.

Pana acum nu au reușit sa dezlege aceasta chestiune?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Vad ca nu cititi propriile articole, la care dati link. Scrie foarte clar.
Nu spune ca DOAR 2% dintre persoanele infectate transmit virusul, ci ca acei 2%, ce au o incarcatura virala foarte mare sunt responsabili de 80-90% din raspindire, restul e dat de ceilalti.

Acest lucru a fost remarcat inca de anul trecut, ca exista niste super-raspindaci, atunci nu a stat nimeni sa faca studii amanuntite pe aceasta chestiune.
Pai...se contrazice cu ceea ce zic medicii epidemiologi.
Dr. Marinescu și altii susțineau ca încărcătura virala mare te duce la ATI.
Cum sa fie asimptomatici cu încărcătura virala mare?

În spitalele din Italia și din Spania au avut grave probleme din acest motiv in 2020 mai ales pentru motivul ca nu purtau masti de protectie puternică ci doar masti chirurgicale normale.
Doar ca nu asimptomaticii erau internați la ATI.

Oricum, cu noua tulpină britanică au devenit cam toți super-raspandaci.
Contagiozitatea este de 10 ori mai.ridicata și decât ar fi fost atunci când erau acei super-raspandaci de care se afirma în link.

Nu este asa?

Mie personal nu îmi pare relevant acel studiu din link și nici nu cred ca reflecta realitatea din teren.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat