Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... M-ar interesa dacă are cineva jurisprudenta pe partea ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

M-ar interesa dacă are cineva jurisprudenta pe partea cu Covid-19. ...

M-ar interesa dacă are cineva jurisprudenta pe partea cu Covid-19. Ma interesează procesele pe partea cu restricțiile.

În mod special ma interesează jurisprudenta cu restrictiile privitoare la reducerea orelor de circulație a cetățenilor.
Pentru interdicția de a se circula pe timp de noapte a existat vreo judecata?
Pentru închiderea localurilor?
Pentru închiderea bisericilor știu ca s-a judecat IPS Teodosie. Are cineva hotărârea din cazul IPS Teodosie VS. Statul Român?

Și cel cu purtarea obligatorie a mastilor de protectie in aer liber m-ar interesa oarecum.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Este foarte bine ca vaccinul ajuta.
Nici nu am contestat vreodată necesitatea vaccinului.

Dreptate am și in 10 zile deja s-ar vedea rezultate.
Daca o tot ținem asa, asa vom sta și nu ajuta cu nimic

V-am.tot spus de dinamica strategiei și de necesitatea adaptării strategiei.
Cert este un lucru, măsurile luate au o eficientă atat de redusa încât nu ajută.
Ajută cel mult sa moara oamenii pe rând și atat.
Important este sa nu moara oameni si nu sa moara pe.rand.

Nu se pune problema de testare cu forța dar fără testare exista dreptul.de a refuza intrarea undeva în spatii închise daca se sta fără masti.
Eu mereu am zis ca unele masuri se impun și sunt fără putiință de tagada eficiente.
Ar cădea insa socotelile lor.cu gradul.de incidenta pentru ca ar rezulta mult mai mulți infectati timp de câteva zile.
Ulterior, se va intra în normalitate.

Trebuie insa știut exact unde exista probleme ca sa acționezi acolo.
Horeca s-ar putea deschide fara sa se mai închidă ulterior.
La.teatre se poate sta cu.masca și la cinema la.fel.

Eu sunt adeptul.masurilor foarte dure atunci când se impun dar sa ai restricții doar asa ca sa arătați ca incerci sa faci ceva si sa afectezi un întreg popor nu este ceva rațional.
De aceea s-a și cerut inclusiv de PNL sa se dea explicații.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Dvs. ziceti ca 70-80% din populatia României nu are dreptate și au dreptate o mana de oameni care prin ceea ce se vede este ineficient.
Insa, am remarcat ca dvs. mai mereu la masuri de restrictie ati fost în contra mea.
Când v-am zis ca au comis-o grav ca au lăsat sa intre virusul in tara nu m-ati crezut în martie 2020.
Ce se vede astazi?
Au comis-o grav din neștiința pentru ca nu le-a dat prin cap ca, dacă ei nu știu sa întrebe pe altii.
Aroganta și ignoranta lor a costat mult poporul roman.

V-am.spus de atunci și am avut dreptate și tot la fel am și acum dreptate.
Nu au cum sa se descurce la cum se prezintă situatia acum dacă mențin aceste masuri aiuristice.

Eu îmi.doresc mai mult decat guvernul sa se termine circul asta mai repede dar asa vor muri în continuare oameni deoarece nu schimba registrul tactic.
Eu, la.nivel micro, i-am aparat pe.toti și i-am instruit bine încât pana în prezent nu s-a infectat nimeni, dar, bineînțeles, cu voia lui Dumnezeu.

Am dat mulți bani pe masti de protectie puternică ca sa nu se infecteze nimeni.
Guvernul ce a facut pentru poporul sau?
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
De unde ati scos procentul asta de 70-80% ? Despre ce dreptate vorbiti ?

Daca va referiti la manifestantii de acum, care sunt impotriva mastii si a oricaror restrictii:
1. Nu sunt 70-80%
2. Mergeti si convingeti astfel de oameni sa se testeze si sa poarte masca

Tot o tineti cu guvernul care nu stie si nu face, iar dvs. sunteti strategul numarul 1 al natiei. Uitati-va in gradini vecine, de exemplu o tara ca Ungaria, care tot timpul a fost ultra-restrictiva, a cumparat si vaccinuri extra, priviti graficele de acolo:
[ link extern ] /

sau in Cehia
[ link extern ] /

sau Slovacia, care si-a testat absolut toata populatia
[ link extern ] /

Mergeti la AUR (ca tot sunt pe val) si cereti un loc de frunte, explicati ca nimeni nu e mai bun in tara asta la strategii ca dvs. si aratati-ne ce puteti, ca tot aveti dreptate intotdeauna.
latka, moderator
Stiu ca exista probleme in toata Europa.
Toti au mers pe sistemul occidental, la fel ca Romania.

Ungaria avea probleme deosebit de grave si acum cateva zile.
Cehia si Slovacia s-a trezit foarte tarziu.

Trebuie actionat la momentul potrivit si nu mai tarziu.
In cazul Covid-19, 2-3 zile pot face diferenta in mod substantial.
Trebuie sa fi in permanenta in stare de alerta dar nu asa cum este starea de alerta la noi, ceva de-a dreptul lesinat si fara sanse de reusita.

Nu am treaba cu AUR si nici nu ma intereseaza.
Eu si AUR avem idei incompatibile pe partea Covid-19.
Si cu USR sunt incompatibil.

Eu sunt interesat de o strategie de lupta dinamica si nu de una statica.
O aparare strategica statica s-a impus la inceput dar ei nu au facut asa ceva.
Au crezut fara temei ca vor controla virusul daca va intra.
De aceea toti aveau incredere in autoritati in februarie 2020.
A fost insa o mare teapa asa cum eu ma asteptam.

Din 30 de oameni cu care am vorbit doar doi sunt de parere ca se impune purtarea mastilor asa aiurea si ca masurile Arafat sunt bune in intregul lor.Ca stie el ca este medic...
Mastile trebuie purtate cu cap pe strada.
Daca este aglomeratie este necesar dar daca nu este mai nimeni pe strada devine o povara.

O testare tintita este singura varianta in momentul de fata.
Trebuie sa ii opresti sa circule pe cei infectati si nu pe toata lumea.

Trebuie identificati cei care pot transmite virusul si sunt asimptomatici.
Politica guvernamentala insa nu este de acord cu acest lucru intrucat i-ar strica socotelile lor cu gradul de incidenta.
Oricum, realitatea este cu totul alta decat ceea ce calculeaza ei si din acest motiv nu au cum sa controleze ceva.Aceasta este marea problema.

Nu poti opri transmisia virusului decat daca ii opresti pe cei care il transmit.
Guvernul insa trebuie sa ajute si el deoarece asta face un guvern...
Am spus ca se poate imparti la trei costul testului rapid,10 lei omul, 10 lei firma, 10 lei statul.
Asta, daca vrem sa facem ceva in mod activ si sa nu fim stationari in acest moment cand virusul continua sa ne copleseasca.
Statul oricum va primi bani inapoi insutit prin impozite si dau 10 lei dar iau mult mai mult inapoi.
Cum stam acum statul nu ia nimic, lumea este foarte nervoasa, HORECA este aproape in faliment si riscam sa avem si un protest de 100 000 de oameni sambata in Bucuresti.
Asta avem acum.

O testare tintita precis pe un segment, pe oameni care circula foarte mult ar ajuta foarte mult pentru ca ar estompa transmiterea virusului cu asemenea rapiditate.Exact asta vrea guvernul si eu la fel, reducerea numarului de infectari.
Ceea ce zic eu ar duce la o reducere a numarului de infectari in 10 zile doar ca timp de 10 zile s-ar depista un numar foarte mare de infectari care nu s-ar fi depistat altfel si ar fi ramas nestiute.

Reducerea programelor magazinelor duce la aglomeratie.
Am fost la un magazin si era atata lume incat nu aveam loc sa trec.Cand am trecut i-ar m-am blocat ca mai era lume.
Vrem aglomeratie in magazine sau ce vrem?

Pana si Rafila a inteles ca nu este deloc bine cu aglomeratia din magazine.

,,Deputatul PSD Alexandru Rafila susține că măsura închiderii magazinelor de la ora 18.00 este una "stupidă", care ar duce la creşterea riscului răspândirii infecțiilor, pentru că se vor crea aglomerări de oameni."

[ link extern ]

Asa este, are dreptate de aceasta data.

Am inteles ca si membrii PSD deschid proces impotriva restrictiilor absurde si chiar ii inteleg.
Au anuntat la TV.

V-am aratat ieri situatia din Finlanda si atitudinea corecta a primului-ministru de acolo.

Iata si linkul cu procesul din Belgia unde s-au anulat toate restrictiile.
I-au si inebunit pe belgieni cu restrictiile si fara rezultat.
Modelul vestic de aparare impotriva noului coronavirus.Peste tot a esuat si este normal sa fi esuat peste tot.
Romania insa se tine si ea scai de acest model care duce la esec.La ce va ajuta?

[ link extern ] /

Eu m-as incumeta sa fac ceea ce zic tocmai pentru a salva vietile a cat mai multi oameni.
Ar fi cea mai inteligenta varianta o relaxare a restrictiilor cu testare tintita, o lupta strategica si dinamica cu noul coronavirus, bazata pe o alta strategie decat cea de acum.
Oamenii vor accepta testarea rapida intrucat ar scapa de restrictii care nu ajuta si ar intelege ca o persoana infectata nu trebuie sa stea langa persoane neinfectate.
Toti ar intelege asa ceva.

De asemenea, un testat pozitiv ar atentiona si ceilalti contacti care vor intelege la randul lor ca nu trebui sa ii infecteze pe altii.

Cele mai multe infectari au loc intre tinerii care nu stiu ca sunt infectati si stau fara masca unii langa altii in spatii inchise.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Ar fi deosebit de utila testarea rapida tintita in unele orase cum ar fi Bucuresti, Timisoara, Cluj.
Acestea sunt orase in care limitarea virusului trebuie redusa sau estompata pe un anumit segment.
Mai ales in zonele centrale deoarece acolo vin oameni din toata tara si chiar din strainatate.
Se poate face o proba in unul dintre aceste orase si ati vedea ca va fi asa cum va spun.
Va scadea numarul de transmisie a virusului la un mod substantial.
Ce ar insemna 10 lei de om care vrea sa iasa in centrul orasului la un local unde oricum este scump?
Daca ne uitam putin, vom vedea ca multi actori si cantareti s-au infectat si procedand in acest mod se va putea controla situatia.
Oamenii nu vor mai avea stres ca se pot infecta de la altii.Ma refer la cei care se feresc de virus pentru ca acolo se produce o interactiune intre unii si altii.Acolo sunt si destul de multi care nu se feresc de virus sau care cred ca virusul nu exista.O testare a acestora ar fi deosebit de utila si eficienta in lupta cu noul coronavirus.

Nu numarul de infectari raportat de stat este relevant ci numarul real sau cat mai aproape de realitate.
Insa, le-ar cadea calculele cu rata de incidenta...

Ce ar putea sa zica cei de la AUR?
Ei vor deschiderea HORECA si aceasta este singura varianta plauzibila si posibila.
Cei din HORECA ar fi de acord cu asa ceva.
Este o modalitate civilizata de a trai in comunitate.
Nu am dreptate?

Referitor la cei vaccinati inteleg ca ati fi de acord sa nu fie testati.
In Israel doar cei vaccinati aveau dreptul sa mearga in localuri dar testarea impreuna cu vaccinarea ajuta ca oamenii sa isi traiasca viata cat mai aproape de normalitate.
Israel a fost lovit foarte tare de noul coronavirus dar a inceput sa isi revina.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat