Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... M-ar interesa dacă are cineva jurisprudenta pe partea ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

M-ar interesa dacă are cineva jurisprudenta pe partea cu Covid-19. ...

M-ar interesa dacă are cineva jurisprudenta pe partea cu Covid-19. Ma interesează procesele pe partea cu restricțiile.

În mod special ma interesează jurisprudenta cu restrictiile privitoare la reducerea orelor de circulație a cetățenilor.
Pentru interdicția de a se circula pe timp de noapte a existat vreo judecata?
Pentru închiderea localurilor?
Pentru închiderea bisericilor știu ca s-a judecat IPS Teodosie. Are cineva hotărârea din cazul IPS Teodosie VS. Statul Român?

Și cel cu purtarea obligatorie a mastilor de protectie in aer liber m-ar interesa oarecum.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Eu nu sunt de acord cu acesti medici anti-vaccinisti deoarece ei vor eliminarea la tot ceea ce nu ajuta.

,,Mai mulţi medici, printre care Monica Pop, Răzvan Constantinescu, Adina Alberts, precum şi farmacişti şi stomatologi, au lansat o scrisoare deschisă în care cer preşedintelui Klaus Iohannis, parlamentarilor şi guvernanţilor „încetarea politicii de perpetuare a stării în care se află România de un an încoace şi revenirea la starea de normalitate”, calificând drept greşită strategia de combatere a pandemiei.

Ei critică obligativitatea purtării măştii în aer liber, monitorizarea temperaturii la intrarea în magazine şi solicită anularea interdicţiilor de circulaţie, întreruperea promovării vaccinurilor anti-Covid.

De asemenea, ei cer ca medicii să poată utiliza propriile scheme de tratament pentru pacienţii cu Covid, iar autorităţile „să nu mai inducă psihoze şi să nu mai manipuleze date statistice”.

Unii dintre semnatarii documentului au criticat de mai multe ori public măsurile luate de Guvern pentru combaterea răspândirii Covid-19."

[ link extern ]

Exista insa probleme deosebite de strategie care au dus la ceea ce avem astazi, un haos total.
Restrictiile negandite de autoritati nu duc nicaieri sau nu duc la rezultate favorabile, ceea ce se vede astazi.

Este fara efect sa ti oamenii in casa cat mai mult timp.
Aglomeratia in magazine duce la infectare accentuata, ori autoritatile tocmai asta au facut.
Cum sa ti oamenii in casa cat mai mult timp dar in acelasi timp sa ii inghesui pe toti in cateva ore in spatii inchise si in mijloace de transport in comun?

Este un non sens rational si este normal ca situatia pandemica sa se agraveze daca se va continua asa.

Astazi am stat la.coada ca sa cumpăr pâine aproape 5 minute.
Era coada la.paine ca in regimul.comunist...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Par ca lucrurile sa se îndrepte intr-o direcție bună.

Pentru localurile inchise se vrea a se face testare rapidă ceea ce este foarte bine.
Și cei vaccinați par sa fie avantajați ceea ce este corect.

Cu banii de testare este o problema și nu prea se înțeleg dar corect ar fi sa se împartă la trei costul.

Învierea la.catolici a fost exemplar de civilizată.
În general, catolicii sunt civilizați.
Am analizat Învierea de.la catolici.

Și cu ora de închidere a magazinelor premierul Cîțu pare sa fi fost receptiv și sa vadă clar aglomerația deoarece nu prea credea...

Am inteles ca Arafat a slăbit 12 Kg.
Îl.cred, este o situatie extrem.de complicata cea în care se află.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Și cu înmormântarile exista probleme.
Trebuie remediata situatia in prezent.

Nu este deloc in regula cum.se procedează.mai ales ca morții nu respiră...ca sa transmită virusul pe calea aerului...

Cred ca s-a respins o acțiune în justiție în urma cu un an pe înmormântarea rudei dar astazi nu cred ca s-ar mai respinge o astfel.de acțiune în justiție.
În urma cu un an era normal sa fie respinsă o astfel de acțiune în justiție.

Nu am știut ca mai exista astfel de probleme legate de înmormântare și in prezent.
Ăștia acum ne mai lasă și nemâncați.

[ link extern ]

Ideea cu coșurile era bună daca se prelungească programul magazinelor.
Ideea este cât se poate de nefericita daca nu permit intrarea in magazine și se închid la ora 18.
Chiar nu ajuta la nimic acolo unde este aglomerație datorita orei 18 pusa aiurea.

Suntem aproape ca pe timpul lui Ceaușescu doar ca acum poți vedea mâncarea dar nu poți ajunge la ea.
Este posibil sa iasă cu scandal și sa nu se poată închide magazinele daca oamenii fără cosuri nu vor putea intra în timp util în magazine.

Mie imi pare ca sunt acțiuni provocatoare la adresa populației și se face tot posibilul sa fie provocata pentru proteste și crearea unei stări de nervozitate sporita.

Nu ar fi exclus ca nu peste mult timp sa se strige la proteste cum se striga în 1989.
Parca asta se vrea de autorităţi.

Bine ca vor sa rezolve cu noaptea de Înviere la ortodocși.

,,Cîțu anunță care vor fi regulile de Paște și 1 mai: Circulația permisă până la ora 5 dimineața, magazine"

[ link extern ]

Nici nu cred ca s-ar putea altfel.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Referitor la aruncarea cadavrelor dezbrăcate în saci si a înmormântarilor cu slujba religioasa situatia pare ca se va remedia.

Era un ordin al ministrului Nelu Tătaru care prevedea în acest sens, ordin care astăzi nu mai este actual în contextul pandemic actual și al evoluției situatiei COVID.
Vlad Voiculescu a spus ca îl va adapta situatiei pandemice actuale pentru ca persoanelor decedate sa le.fie respectata demnitatea umana.
Vorba părintelui Valentin Guia, oamenii sunt îngropați ca porcii uciși în clipa de fata.
Este inadmisibil asa ceva.

Exista suficiente mijloace de protectie pentru a se evita orice risc de contaminare de la persoanele decedate.

Și.cu slujbele de înmormântare se va rezolva fiind inadmisibil sa nu se permită slujbe religioase.

Deși Vlad Voiculescu bănuiesc ca este ateu ma bucur ca a fost receptiv la cerințele societății fără a fi necesară intervenția justiției.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat