Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... M-ar interesa dacă are cineva jurisprudenta pe partea ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

M-ar interesa dacă are cineva jurisprudenta pe partea cu Covid-19. ...

M-ar interesa dacă are cineva jurisprudenta pe partea cu Covid-19. Ma interesează procesele pe partea cu restricțiile.

În mod special ma interesează jurisprudenta cu restrictiile privitoare la reducerea orelor de circulație a cetățenilor.
Pentru interdicția de a se circula pe timp de noapte a existat vreo judecata?
Pentru închiderea localurilor?
Pentru închiderea bisericilor știu ca s-a judecat IPS Teodosie. Are cineva hotărârea din cazul IPS Teodosie VS. Statul Român?

Și cel cu purtarea obligatorie a mastilor de protectie in aer liber m-ar interesa oarecum.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
CHKa a scris:

Pai dvs . , profesionist al dreptului , ce credeti ? ar judeca instantele dupa dorinta celor 10 mil , sau dupa lege? Probabil ar aparea termene de 2 - 3 ani , si - daca ne ajuta Pronia cereasca - procesele si-ar pierde obiectul ...Pare ca sunteti dezamagit ca se sting protestele , v-a placut ce s-a intamplat ? v-au placut oamenii care au aparut la televiziuni ( filmuletele postate de ei insisi pe facebook ) ? va plac partidele care au incalecat - si chiar provocat - evenimentele ? va asociati cu ei ? Ei bine , eu nu ... Nu consider ca este o conspiratie mondiala , nici ca am un cip pentru ca m-am vaccinat , nici ca , prin purtarea unei masti , sau prin limitarea circulatiei imi sunt incalcate drepturi fundamentale - sau , daca imi sunt incalcate , sa nu inteleg motivul acestei incalcari . Si sa accept asta . Nu consider ca e o dictatura medicala si - cu atat mai putin - ca medicii sunt asasini . Am perfecta incredere in ei , in stiinta . Si multa , multa recunostinta pentru ceea ce fac .. Vedeti , deci , eu NU ma voi numara printre cei 10 mil . Aleg sa pun umarul , atat cat pot ( si nu e mare lucru ) sa revenim la o viata relativ normala . Daca dvs. ganditi ca ei , pentru mine e lucru de mirare ... Oricum , de cand au inceput protestele in ceea ce ati postat era asa , un iz ciudat ... parca ati incita ... Premierul , precum si Ministrul Sanatatii , au spus limpede ( unul ieri , celalalt azi ) ca nu au nici un plan sa schimbe regulile . Asta , ca sa vedeti cine e la butoane si ce mare rezolvare ar fi sa-l schimbe pe Arafat . CSU vine cu propuneri , dar la Guvern se hotaraste . Si - poate - si pe la Cotroceni ...

Cui trebuie sa servească legea?
Partidelor sau poporului?

O lege care nu servește poporului trebuie schimbata.
Atâta timp cât se dau masuri nejustificate și este afectat poporul o lege nu poate fi buna.
V-am dat exemplul cu 10 milioane de procese ca sa vedeti ce ar însemna și ce ar însemna aceasta?
Ca legea este greșită.
Instantele ar fi obligate sa judece de urgenta și nu peste câțiva ani.
Aceasta ar fi calea legala fără proteste.
Așadar, calea legala alternativa fără o judecata, fără procese, o constituie protestelele.

Atâta timp cât mor pe zi intre 100 și 160 de oameni si nu se fac schimbări înseamnă că avem o problema.
Schimbarea de apărare pe strategia de combatere a noului coronavirus este o necesitate ca sa nu mai moara atâția oameni.
Masuri inteligente și eficiente pot ajuta dar este posibil sa nu se vrea.
Ar putea sa vina și sa spună ca nu au bani de testari țintite pe segmente precise ca sa putem controla situatia dar o împărțire la trei o costurilor ar putea fi viabila.

Astazi a murit și un tânăr de 22 de ani pentru ca a ajuns la.spital prea tarziu.
Este important ca oamenii sa stie daca sunt infectati ca sa poată apela la.sprijin medical.
Insa, comportamentul autorităților au speriat oamenii și aceștia se tem sa mearga la spital.
A fost răpus de COVID-19 și Nelu Ploieșteanu. Și el a ajuns prea tarziu la.spital.

Daca autoritățile prin atitudinea lor nu comunica se ajunge la tot felul de teorii care mai de care mai surprinzătoare.

În afara de cei care au ieșit la proteste mai sunt multi care nu au ieșit dar nu sunt de acord cu masurile de protecție întrucât nu protejează și ce protecție sa ai daca nu duc la protecție?

Eu am susținut masurile pana când m-am convins ca nu dau randament.
Vedem și în alte tari ca nu dau randament.
Sa.inteleg ca toată lumea este de vina în toate tarile doar conducătorii tarilor sunt inteligenți, bine intenționați și nu au nicio vina?
Cam 70% din populatia Europei este de cu totul alta parere.Intra și România aici.

Referitor la termenul de ,,dictatura medicala " eu l-am.auzit în februarie 2020 dar la acea vreme am zis ca de fapt este o problema de razboi virusologic si practic specialiștii în asa ceva trebuie sa se ocupe și nu medicii.Am rămas și astăzi la aceeași părere doar ca observ ca medicii se ocupa și nu o fac deloc bine pentru ca ei nu sunt strategi și nu se pricep la strategii de apărare.
Eu nici nu le-am cerut vreodată asa ceva la medici pentru ca nu au pregatire pe asa ceva si nu poți avea pretenții la ei.Aici intra si Arafat.

Ce vrea guvernul?
Aceasta este întrebarea.
Nu ce vor protestatarii sau cum se întreba și intreba Vlad Voiculescu.

Eu nu am inteles ce vrea guvernul.
Tine Horeca închisă când se poate redeschide.

Nu mai este o abordare pragmatica abordarea de până acum.
Eu am inteles ca guvernul nu avea bani dar totuși are obligația de a se descurca pentru ca aceasta este atribuția guvernului.
Tara își poate reveni dar trebuie ajutata de...guvern...
PSD nu se înghesuie deloc pentru ca stie ca nu se poate descurca.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Limpede ca orice lege trebuie sa serveasca poporului , si asa se si intampla , de vreme ce e aprobata de Parlament , care e reprezentantul ales al acestuia . Daca e proasta , nu judecatorul e tinut sa o schimbe ,ci tot Parlamentul . Daca am hotara , 10 mil de oameni , ca e o lege proasta cea care ne sileste sa platim statului impozit , ce ar face judecatorul ? ca , daca asa multi suntem nemultumiti , se poate trage concluzia ca si Codul fiscal e prost ( in logica dvs . ) . Chiar in procedura de urgenta , cat timp ar trebui justitiei sa judece 10 mil de dosare , cu acest corp de judecatori , alocand nu mai mult de 30 min in total per proces , trecand prin toate procedurile ? Nu v-ati pus intrebarea cati ar muri FARA aceste masuri ? oricum , nu poate sti nimeni , ar fi o intrebare retorica , dar ramane , nu puteti demonstra nimic . In Franta , in Germania , in Italia se testeaza in draci , le-ati vazut cifrele ? sunt proaste , si iau masuri si restrictii ca sa nu fie SI MAI proaste . Eu nu am negat nimanui dreptul sa protesteze , am remarcat doar ca acolo fiecare are propria lui nemultumire , si unii chiar propria lor agenda . Vreti sa intrati in corul celor care striga “ jos pandemia “ si “ jos covidul “ , e prerogativa dvs. Puteti, desigur , sa atacati dvs. in instanta ce considerati ca merita atacat , fara sa asteptati s-o faca altcineva , eu voi urmari cu mare interes rezultatul .
Observ ca nu reușesc sa ma fac înțeles.
Masurile trebuie schimbate ca sa nu mai moara oameni.
Acesta ar fi scopul.schimbarii masurilor dar în același timp sa nu mai fie afectata psihic populatia.
Și psihologii au ajuns la.concluzia mea ca oamenii sunt afectați de un sindrom post traumatic precum cel al Războiului din Golf.
Prin testare tintita reduci numarul celor infectati pentru ca ar ști și ei ca sunt infectati.De asemenea, nu ar mai crede că sunt răciți daca au Covid-19.
Observ ca nu reușesc sa ma fac înțeles.
Masurile trebuie schimbate ca sa nu mai moara oameni.
Acesta ar fi scopul.schimbarii masurilor dar în același timp sa nu mai fie afectata psihic populatia.
Și psihologii au ajuns la.concluzia mea ca oamenii sunt afectați de un sindrom post traumatic precum cel al Războiului din Golf.
Prin testare tintita reduci numarul celor infectati pentru ca ar ști și ei ca sunt infectati.De asemenea, nu ar mai crede că sunt răciți daca au Covid-19.

Nu credeți ca cei care ar ști ca sunt infectati ar evita sa isi infecteze rudele și prietenii?
Ei insa habar nu au și nu ei sunt de vina.
Intelegeti ce spun?

Ei vor sa umble dar dacă ar ști ca ar fi infectati ar fi atenți și nu ar mai umbla aiurea.

Ce zice guvernul și Arafat?
Stați în casa de la ora 20.
Asa, și...?
Ce rezolva asa?

Ati vazut ca si deputați din PNL au deschis proces.
Nu ei fac legea?
Insa, se pare ca au inteles și ei ca este greșit ceea ce se întâmplă.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Observ ca nu reușesc sa ma fac înțeles.

Nu credeți ca cei care ar ști ca sunt infectati ar evita sa isi infecteze rudele și prietenii?
Ei insa habar nu au și nu ei sunt de vina.
Intelegeti ce spun?

Ei vor sa umble dar dacă ar ști ca ar fi infectati ar fi atenți și nu ar mai umbla aiurea.

Nu va faceti inteles, pentru simplul motiv ca nu aveti dreptate.

Testare cu forta nu se poate face. Iar in ziua de azi, costul unui test rapid antigen, de 20-30 RON (cumparat in cantitati mari, de mai multi utilizatori) nu mai opreste pe nimeni sa se testeze. Cunosc persoane care le-au utilizat, dau rezultate, iti arata imediat ca esti sau nu infectat. La fel de bine stiu persoane, vaccinate, care au stat linga cei infectati si (auto)depistati cu aceste teste rapide, care nu au patit nimic. Adica vaccinul chiar protejeaza.

De fapt, cei carora le plingeti pe umar vor doar sa umble. Mai ales cu "libertatea" molfaita in gura. De parca ar sti ei cum e sa nu fii liber.