Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua, Daca am o angajata gravida, pe langa ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua, Daca am o angajata gravida, pe langa anuntat medicul ...

Buna ziua,

Daca am o angajata gravida, pe langa anuntat medicul de medicina a muncii si ITM , trebuie sa anunt si DSP-ul? este o legislatie in aceasta privinta? Pentru ca sunt indrumata sa anunt si acolo si nu stiu cat de ok e.
Multumesc
OUG 96/2003
art.7
(1) În termen de 10 zile lucrătoare de la data la care angajatorul a fost anunțat în scris de către o salariata că se află în una dintre situațiile prevăzute la art. 2 lit. c)-e), acesta are obligația să înștiințeze medicul de medicina muncii, precum și inspectoratul teritorial de muncă pe a cărui rază își desfășoară activitatea.
....

Prin urmare, legea nu prevede si anuntarea DSP-ului.