Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Consultarea dosarului penal
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Consultarea dosarului penal

Bună ziua!
A fost făcută o sesizare cu privire la faptul că aș fi făcut mai multe infracțiuni, intocmindu-se un dosar penal. A fost începută urmărirea in rem, dar nu a fost continuată față de persoană, întrucât dosarul a fost clasat (fapta nu există)
Întrebarea mea este dacă am dreptul la consultarea dosarului, eu neavând practic nicio calitate în acesta.
Mulțumesc!
În opinia mea, daca plângerea era îndreptată împotriva dvs. aveți drept de studiu al dosarului.
Daca este făcută o plângere aiurea si nu se indica nicio persoana este mai discutabil.
Dosarul fiind clasat, incercati o cerere pentru consultare dosar la prim procuror. Atasati o dovada din care sa rezulte ca sesizarea va privea si pe dvs.