Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... concediu de maternitate
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

concediu de maternitate

Buna ziua! Sunt insarcinata. Sunt angajata unei firme, dar sunt si PFA. Deci, platesc CAS-ul de doua ori. Intrebare: voi beneficia de indemnizatia pentru concediul de maternitate in acest caz sau trebuie sa renunt la unul dintre venituri? Multumesc Elena
Dimpotriva, daca tineti de amindoua , la calculul indemnizatie cic se tine cont de ambele venituri cu caracter profesional( salariu si pfa)!
Sarcina usoara!
1. Pentru concediul de maternitate indemnizatia se calculeaza numai pe baza salariilor din ultimele 6 luni premergatoare intrarii in concediul de maternitate.
2. Veniturile obtinute de PFA se iau in calcul la indemnizatia pentru CCC pana la varsta de 2 ani.