avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 372 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... SUCCESIUNE Buna ziua! Sotiei mele i-a decedat mama ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

SUCCESIUNE Buna ziua! Sotiei mele i-a decedat mama in Noiembrie 2020.Sotia ...

Buna ziua!
Sotiei mele i-a decedat mama in Noiembrie 2020.Sotia mai are un frate.Socrul meu traieste si locuieste in aceeasi curte/casa cu cumnatul meu.Sotia vrea sa faca SUCCESIUNEA si sa fie si ea trecuta in actele casei parintesti,in cea locuita in prezent de socrul si cumnatul meu.Cumnatul meu nu e de acord ca si sotia sa fie trecuta in actele casei sub pretextul ca maine poimaine sotia mea il da afara din casa.Tot el zice ca la notar va cere o clauza/asigurare ca sotia nu-i poate face nimic.Cum se procedeaza si ce pasi trebuiesc urmati?

Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: DLaurentiu , utilizator 14:50, 29 Martie 2021
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca nu exista intelegere intre mostenitori, vor trebui sa dezbata succesiunea in instanta.
Actul pe care il doreste cumnatul dvs nu se poate incheia.
In calitate de fiica, sotiei dvs ii revine o cota din masa succesorala, impreuna cu tatal si fratele.
Asta inseamna ca vor fi toti 3 coprietari si niciunul dintre ei nu ii va putea "da afara" din casa pe ceilalti.
Ultima modificare: Luni, 29 Martie 2021
raluk0207, utilizator
Am inteles.
Va multumesc mult pentru lamurire!
Ultima modificare: Luni, 29 Martie 2021
DLaurentiu, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Drept succesoral georgeion georgeion Sotia are drept de succesiune asupera mostenirii din partea sotului decedat in conditiile in care la sotul nu a avut deschisa succesiunea dupa parintii ... (vezi toată discuția)
Succesiune adelinab adelinab Am si eu o intrebare in legatura cu succesiunea ce se face in urma decesului unuia dintre parinti.Locuiesc impreuna cu sotul si cei doi copii ai nostri,intr-o ... (vezi toată discuția)
Succesiune Matei Steluta Matei Steluta Buna ziua!soacra mea a murit acum 1 an jumate dar mai traieste socrul meu.Sotul meu mai are o sora de care nu mai stim de foarte multi ani. Socrul meu vrea sa ... (vezi toată discuția)