Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... SUCCESIUNE Buna ziua! Sotiei mele i-a decedat mama ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

SUCCESIUNE Buna ziua! Sotiei mele i-a decedat mama in Noiembrie 2020.Sotia ...

Buna ziua!
Sotiei mele i-a decedat mama in Noiembrie 2020.Sotia mai are un frate.Socrul meu traieste si locuieste in aceeasi curte/casa cu cumnatul meu.Sotia vrea sa faca SUCCESIUNEA si sa fie si ea trecuta in actele casei parintesti,in cea locuita in prezent de socrul si cumnatul meu.Cumnatul meu nu e de acord ca si sotia sa fie trecuta in actele casei sub pretextul ca maine poimaine sotia mea il da afara din casa.Tot el zice ca la notar va cere o clauza/asigurare ca sotia nu-i poate face nimic.Cum se procedeaza si ce pasi trebuiesc urmati?

Va multumesc anticipat!
Daca nu exista intelegere intre mostenitori, vor trebui sa dezbata succesiunea in instanta.
Actul pe care il doreste cumnatul dvs nu se poate incheia.
In calitate de fiica, sotiei dvs ii revine o cota din masa succesorala, impreuna cu tatal si fratele.
Asta inseamna ca vor fi toti 3 coprietari si niciunul dintre ei nu ii va putea "da afara" din casa pe ceilalti.
raluk0207, utilizator
Am inteles.
Va multumesc mult pentru lamurire!
DLaurentiu, utilizator