Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cameră de filmat Stau la bloc, la etajul 3 iar în ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cameră de filmat Stau la bloc, la etajul 3 iar în parcarea ...

Cameră de filmat
Stau la bloc, la etajul 3 iar în parcarea din spatele blocului, este locul de parcare al autoturismului personal. Deoarece aici parchează foarte mulți, mai ales în timpul zileias dori să montez la fereastra mea care dă spre parcare, o cameră de luat vederi. Este legal?
Dacă privești doar tu filmările, da. Dacă le faci publice și apar în ele persoane care pot fi identificate, nu.
Locul de parcare este al tău doar între anumite ore, (17 - 08 de exemplu), dacă ai abonament, dacă nu, se merge pe principiul "primul venit primul servit".
Daca intentionati instalarea camerei de luat vederi pe exteriorul imobilului de locuit in comun,este bine sa aveti in vedere inclusiv dispozitiile privitoare la oartea comuna de condominiu respectiv exteriorul /fatada imobilului si conditile necesare utilizarii de catre proprietari a partii comune
Studiati disp L nr 196/2018 si legislatia autorizarii si instalarii sistemelor de supraveghere