Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... persoana care a stat 14 zile în carantina(covid), are ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

persoana care a stat 14 zile în carantina(covid), are concediu ...

persoana care a stat 14 zile în carantina(covid), are concediu medical eliberat de medicul de familie, întrebarea este cine plăteste concediul medical(angajatorul sau fondul de asigurari de sanatate?????), si in ce proportie este platit concediul medical respectiv 75 sau 100 la suta??
Multumesc
Angajatorul plăteste concediul medical, care apoi il recupereaza de la Casa de asigurari de Sanatate.

Se plateste cu 100%.