Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Cine plateste concediu medical de carantina respectiv ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Cine plateste concediu medical de carantina respectiv COVID-19 ...

Cine plateste concediu medical de carantina respectiv COVID-19

Multumesc
Angajatorul , dupa care recupereaza de la Casa de Asigurari de Sanatate.
da, intradevăr așa stiam si eu, dar
am primit răspuns de la casa de sănătate:
certificatele pentru carantina si izolare se plătesc integral de instituțiile de statului
veronicam, utilizator
Asta inseamna ca sunt platite cu 100% si ca statul deconteaza toate zilele de CM. Dar plata efectiva o face angajatorul care isi primeste ulterior toata suma de la CASS.