Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Am un spațiu comercial neutilizat și aș dori să-l ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Am un spațiu comercial neutilizat și aș dori să-l dau în „COMODAT”.

Bună ziua !
Mă numesc Vasile BELCIUG și aș dori să știu ce presupune a încheia „UN CONTRACT DE COMODAT”
Am un spațiu comercial neutilizat și aș dori să-l dau în „COMODAT”(la sfatul unui jurist) unui nepot care dorește „să-și deschidă o mică afacere”,utilizându-l ca sediu social și punct de lucru .
1.Am vreo obligație față de „FISC”,în acest caz?
2.Fiindu-mi rudă și STUDENT,doresc să NU-I IMPUN ceva de plată.
3.ESTE LEGAL CEEA CE VREAU SĂ FAC?
Vă mulțumesc frumos!
Cu aleasă condescendență,
Vasile BELCIUG
george-neagu, moderator
Bună ziua,
Contractul de comodat reprezintă o formă de împrumut, cu titlu gratuit, prin care o persoană remite un bun către o altă parte, denumită comodatar, pentru a se folosi de acesta.
Este legal, este des utilizat în practică pentru înființarea societăților, nu generează obligații fiscale pentru dvs. întrucât nu obțineți venituri din acest contract.
Vă mulțumesc frumos și vă doresc o zi însorită !