avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 181 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Am un spațiu comercial neutilizat și aș dori să-l ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Am un spațiu comercial neutilizat și aș dori să-l dau în „COMODAT”.

Bună ziua !
Mă numesc Vasile BELCIUG și aș dori să știu ce presupune a încheia „UN CONTRACT DE COMODAT”
Am un spațiu comercial neutilizat și aș dori să-l dau în „COMODAT”(la sfatul unui jurist) unui nepot care dorește „să-și deschidă o mică afacere”,utilizându-l ca sediu social și punct de lucru .
1.Am vreo obligație față de „FISC”,în acest caz?
2.Fiindu-mi rudă și STUDENT,doresc să NU-I IMPUN ceva de plată.
3.ESTE LEGAL CEEA CE VREAU SĂ FAC?
Vă mulțumesc frumos!
Cu aleasă condescendență,
Vasile BELCIUG
Ultima modificare: Marți, 6 Aprilie 2021
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: vasile14belciug , utilizator 15:00, 7 Aprilie 2021
Bună ziua,
Contractul de comodat reprezintă o formă de împrumut, cu titlu gratuit, prin care o persoană remite un bun către o altă parte, denumită comodatar, pentru a se folosi de acesta.
Este legal, este des utilizat în practică pentru înființarea societăților, nu generează obligații fiscale pentru dvs. întrucât nu obțineți venituri din acest contract.
Vă mulțumesc frumos și vă doresc o zi însorită !

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Este obligatorie înregistrarea la a.n.a.f. a contractului de comodat? Ioan Victor Ioan Victor Contract de comodat 1. Este obligatorie înregistrarea la A.N.A.F. a contractului de comodat? 2. În ce temei legal? Mulțumesc! (vezi toată discuția)
Durata contract comodat pt sediu social sebirelli sebirelli Buna ziua. As dori niste lamuriri in ce priveste durata contractului de comodat pt sediu social. Poate fi pe durata nedeterminata? Daca nu, care e perioada ... (vezi toată discuția)
Sediu societate- urgent va rog Geo_2008 Geo_2008 Se poate rezilia un contract de comodat pentru un spatiu in care este sediul unei firme fara a exista dovada unui alt spatiu. Va rog argumentati cu temeiul ... (vezi toată discuția)