Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Este obligatorie înregistrarea la A.N.A.F. a ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Este obligatorie înregistrarea la A.N.A.F. a contractului de comodat?

Contract de comodat

1. Este obligatorie înregistrarea la A.N.A.F. a contractului de comodat?
2. În ce temei legal?
Mulțumesc!
george-neagu, moderator
Bună ziua,

Prin contract de comodat se cedează folosința bunurilor în mod gratuit, nu e necesară înregistrarea la Fisc pentru că nu obțineți venituri.

Art. 2146 cc
Împrumutul de folosinţă este contractul cu titlu gratuit prin care o parte, numită comodant, remite un bun mobil sau imobil celeilalte părţi, numite comodatar, pentru a se folosi de acest bun, cu obligaţia de a-l restitui după un anumit timp.
Manuela Rășină, administrator
Nu este obligatorie