Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Am fost concediat! In drept... Art.65 alin.1 Codul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Am fost concediat! In drept... Art.65 alin.1 Codul muncii. Adica ...

Am fost concediat!
In drept... Art.65 alin.1 Codul muncii. Adica post desfiintat.
In fapt... Am fost anuntat verbal sa nu mai vin la munca.Dupa 3 zile mi-au dat decizia de desfacere a contractului de munca si adeverinta pt. Oficiul de somaj.
Preaviz nu mi-au dat!
Daca dau firma in judecata,am sanse de castig?

iuliu.arnautu, utilizator
Bine,am inteles! Mai direct spus,eu vreau ca instanta sa-l sanctioneze pe angajator,cu plata pe acea perioada de 20 de zile,perioada care,din punct de vedere financiar,ma ajuta sa-mi stabilesc prioritatile noului context. Trebuie sa justific aceasta cerere cu vreun articol de lege?...Partea adversa o sa maraie la instanta ca vreau bani nemunciti,ca un ...oportunist.
Daca anuleaza decizia de concediere, atunci vi se va da banii pana la data incetarii c.i.m. ... adica pana la data ramanerii definitive si irevocabile a hotararii judecatoresti. (daca nu veti solicita reintegrarea)
Cornel Vasile, Consilier juridic