avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 201 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Am fost concediat! In drept... Art.65 alin.1 Codul ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Am fost concediat! In drept... Art.65 alin.1 Codul muncii. Adica ...

Am fost concediat!
In drept... Art.65 alin.1 Codul muncii. Adica post desfiintat.
In fapt... Am fost anuntat verbal sa nu mai vin la munca.Dupa 3 zile mi-au dat decizia de desfacere a contractului de munca si adeverinta pt. Oficiul de somaj.
Preaviz nu mi-au dat!
Daca dau firma in judecata,am sanse de castig?

Ultima modificare: Marți, 6 Aprilie 2021
iuliu.arnautu, utilizator
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 17:48, 9 Aprilie 2021
Bine,am inteles! Mai direct spus,eu vreau ca instanta sa-l sanctioneze pe angajator,cu plata pe acea perioada de 20 de zile,perioada care,din punct de vedere financiar,ma ajuta sa-mi stabilesc prioritatile noului context. Trebuie sa justific aceasta cerere cu vreun articol de lege?...Partea adversa o sa maraie la instanta ca vreau bani nemunciti,ca un ...oportunist.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca anuleaza decizia de concediere, atunci vi se va da banii pana la data incetarii c.i.m. ... adica pana la data ramanerii definitive si irevocabile a hotararii judecatoresti. (daca nu veti solicita reintegrarea)
Ultima modificare: Vineri, 9 Aprilie 2021
Cornel Vasile, Consilier juridic

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Notificare concediere ioannanice ioannanice Am o intrebare, in cazul concedierii: ce se intampla daca pe 11.01.2016, de exemplu, primesc notificare de concediere cu data de 31.12.2015? Eu ar trebui sa ... (vezi toată discuția)
In cazul reducerii activitatii,angajatorul poate concedia un ... Andreiut2222 Andreiut2222 in cazul reducerii activitatii,angajatorul poate concedia un angajat fara preaviz? (vezi toată discuția)