Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... contracte de sponsorizare
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

contracte de sponsorizare

daca un ong este infiintat in luna a 12.2009,iar in aceasta luna a obtinut 2 contracte de sponsorizare, sponsorizare care la randul ei a ajuns la copii, trebuie sa fac bilant sau sa inregistrez ceva pe undeva?una din sponsorizare e in bani si cealalta in produse...
multumesc anticipat pt raspuns!
Buna ziua! Oricum trebuie contabilizat conform actului de constituire capitalul social si cheltuielile de constituire. deci contractele de sponsorizare trebuie inregistrate. Trebuie facut bilant anual si pentru o luna.
Trebuie inregistrate in contabilitate veniturile obtinute in baza contractelor de sponsorizare, produsele primite in baza acestor contracte, precum si cheltuielile sau donatiile facute.
La sfarsitul fiecarei luni se face balanta de verificare, iar la sfarsitul anului se intocmeste bilantul contabil (situatia financiara anula).