Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua , Urmare a decesului beneficiarului de teren ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua , Urmare a decesului beneficiarului de teren pe legea ...

Buna ziua ,

Urmare a decesului beneficiarului de teren pe legea 15/2003, sotia supravietuitoare poate beneficia in continuare de teren cu act aditional de schimbare beneficiar contract? Pe teren exista constructie. La carte funciara s-a cerut act aditional cu schimbare beneficiar si in baza certificatului de mostenitor. Urmeaza sa fie cumparat terenul de sotia supravietuitoare dar doar daca se face act aditional ! Exista art in lege care sa reglementeze ce se intampla cu terenul pe legea nr. 15/2003 in caz de deces al beneficiarului ?
Nu exista un articol care sa dispuna despre decesul beneficiarului.

"Articolul 8
După finalizarea construirii locuinţei, consiliul local poate hotărî, la solicitarea proprietarului locuinţei, vânzarea directă către acesta a terenului respectiv. Preţul de vânzare se stabileşte prin expertiză tehnică, întocmită de un expert evaluator autorizat şi aprobată de consiliul local."

Daca locuinta este finalizata, dezbateti mostenirea dupa sot. Apoi, fie mostenitorii impreuna cu sotia supravietuitoare incheie un act aditional la actul prin care s-a atribuit terenul in folosinta si solicita vanzarea terenului catre ei, fie incheie un contract de partaj prin care casa este atribuita in proprietate exclusiva sotiei supravietuitoare care, mai apoi, solicita vanzarea terenului catre sine.