Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Limita de proprietate; Masuratori cadastrale voit ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Limita de proprietate; Masuratori cadastrale voit eronate

Buna ziua,
Am urmatoarea problema legata cu limita de proprietate:
Vecinul meu a facut cadastru acum 4 ani;
Pe limita de proprietate era si inca este construit un grajd cu o lugime de 16.24 metri;
Practic spatele grajdiului sau este limita proprietatii;
Acest grajd a fost construit acum 60 de ani si am persoane, martori care sa confirme acest lucru;
Grajdiul nu este construit pe calcan, el are o streasina fara burlane, apa pluviala curgand in curtea noastra;

Vecinul a facut masuratorile cadastrale in mod voit eronat intrand cu 54 cm pe terenul meu (mentionand ca a are niste acte vechi de la Bute Veta);
Dupa masuratorile cadastristul meu am observant ca masuratorile lui sunt gresite;
Cu verde puteti vedea limita de proprietate din teren existenta de mai bine de 60 de ani (indifferent de ce acte pretinde el ca a gasit limita de proprietate a fost la fel in ultimii 60 de ani);
Cu rosu sunt masuratorile lui care intra pe terenul meu;
Avand in vedere ca grajdiului lui are streasina va rog sa imi spuneti cum sa procedez?
1. Sa nu accept cadastrul lui si sa il dau in judecata? Cu toate ca am inteles ca este stipulat retroactiv in legea 50 dreptul de a avea 60 de cm pana la streasina pentru reparatii);
2. Sa accept cadastrul lui sis a il dau in judecata pentru ca streasina intra pe proprietate mea in partea cea mia ingust a triunghiului?
Bute Veta este vecina in cauza care a intrat pe terenul meu pana la linia rosie din desen;
De asemena mentionez ca in certificatul de mostenitor sunt trecuti 1400 m2;
Din masuratorile cadastrale suprafata este de 1876 m2 (gradina care nu a fost declarata la vremea respectiva);
terenul dvs este intabulat?
Bună dimineața!
Înțelegând că este o suprafață destul de mare de teren ce v-a fost acaparata de vecin prin întocmirea cadastrului sau, recomandarea este sa incepeti un dosar de revendicare și granituire a terenurilor dvs. și astfel, dovedindu-se acapararea respectiva, sa vă recuperați terenul dvs. și ulterior, după pronunțarea hotărârii respective, sa va faceți cadastrul!
Av. Mădălina Moceanu
Baroul Bucuresti
Nu
Buna dimineata!
Suprafata acaparata de vecin nu este mare,
De fapt este destul de mica (aprox 7 m2)
Nu stiu cum sa va trimit o schita pe forumul asta...
Impactul este mai mult pshihologic decat material, avand in vedere ca limita de proprietate a fost la fel de 60 de ani si vecinul in urma cadstrului intra pe jumatate din lungimea grajdului (cam pe 8 metri) pe terenul meu.
Deci zona cu litigiu este doar granita grajdiului - 16 m.
Este deranjant ca pe aceasta portiune apare un gard nou.

In acest caz, nu merita deranjul unui proces!
Deși au fost cazuri în București, in zona f bună, in care un client a ales să facă un astfel de proces ptr vreo 20 mp ptr că prețul per metru patrat era unul destul de mare!