Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Buna dimineata,ma aflu in urmatoarea situatie:locuim ...
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Buna dimineata,ma aflu in urmatoarea situatie:locuim într-un ...

Buna dimineata,ma aflu in urmatoarea situatie:locuim într-un duplex de 2 etaje,la etaj locum noi si la parter alta familie,noi avem si o fetita de 4 ani,am fost reclamati de 2 ori la politie pe motivul ca facem galagie,au fost cazuri in care m-a bombardat cu mesaje ca suna la politie la 11:00 ziua doar prin simplu fap ca au venit verisori in vizita si au stat 5 minute(cat am imbracat fetita )si am iesit afara in curte,a doua oara la 12:30 pentru simplu fap ca aspiram facand curatenia de craciun,au fost cazuri in care am depasit si ora fiind 23:30,dar in care copilul pur si simplu se juca normal ca nu avea somn si se auzeau probabil pasii prin casa,spunandu/i constant sa nu faca galagie ca vecinii dorm. Nu tipa,nu urla,nu arunca cu jucari pe jos,pur si simplu se joaca. Nu se intampla in fiecare zi,dar datorita faptului ca este pandemie s/a intamplat destul de des. Am incercat sa dicut cu dansii sa le explic,replica a fost sa/mi tin explicatiile pentru politie. M-au amenintat ca ma da si in judecata.
Ei punandu-se la somn la ora 21:00
Probabil ca se aude la dansii,dar nu o pot numi galagie. Se considera galagie daca eu nu ma pun la somn la ora 22:00 si mai am activitate prin casa?
este extrem de neplacut pt cine trebuie sa suporte aceste zgomote, de altfel, firesti.
Poate politia nu are ce face , dar ar trebui sa luati in calcul antifonarea apartamentului sau macar a unei camere.
Ce mai e normal si ce nu in ziua de azi, nimeni nu stie cu exactitate, insa, daca acei vecini v-au atras atentia ca faceti galagie inseamna ca fix asa e. De bun simt mi se pare sa aspiri la ore rezonabile, nu la 23:30 , indiferent ca e Craciunul sau nu, tot de bun simt, mi se pare ca in casa ar trebui sa gasiti copilului activitati care sa nu produca zgomot dupa o anumita ora. Daca, copilul e hiper activ , incercati sa ii faceti programul de joaca afara in asa fel incat atunci cand il duci in casa sa nu mai aiba chef de alergat. Tot la fel de bun simt mi se pare ca dupa o anumita ora sa folosesti un toc potrvit pentru ora respectiva, nu sa vorbesti ca intr-o hala plina cu utilaje grele in functiune. La fel si cu televizorul, dupa o anumita ora sa folosesti un volum cat se poate de redus, nu sa-l lasi sa urle cu volumul la refuz. Si exemplele pot continua.

Am citit mult pe forumuri pe acest subiect, si majoritatea care sunteti in situatia asta aveti o gandire de genul: " casa mea fac ce vreau" sau "e copil ce sa fac" sau "vecinul e nebun". Nu doamna, chiar daca e casa dvs, nu puteti face chiar orice doriti, trebuie totusi sa existe o limita a bunul simt. Nu cred ca e nimeni rau intentionat inafara de cei care deranjeaza linistea publica sau a locatarilor. Cat despre copiii needucati sau cu educatie precara se pot spune multe. Mai ales din generatia celor de gradinita/scoala generala.

Amena33 a scris:

Buna dimineata,ma aflu in urmatoarea situatie:locuim într-un duplex de 2 etaje,la etaj locum noi si la parter alta familie,noi avem si o fetita de 4 ani,am fost reclamati de 2 ori la politie pe motivul ca facem galagie,au fost cazuri in care m-a bombardat cu mesaje ca suna la politie la 11:00 ziua doar prin simplu fap ca au venit verisori in vizita si au stat 5 minute(cat am imbracat fetita )si am iesit afara in curte,a doua oara la 12:30 pentru simplu fap ca aspiram facand curatenia de craciun,au fost cazuri in care am depasit si ora fiind 23:30,dar in care copilul pur si simplu se juca normal ca nu avea somn si se auzeau probabil pasii prin casa,spunandu/i constant sa nu faca galagie ca vecinii dorm. Nu tipa,nu urla,nu arunca cu jucari pe jos,pur si simplu se joaca. Nu se intampla in fiecare zi,dar datorita faptului ca este pandemie s/a intamplat destul de des. Am incercat sa dicut cu dansii sa le explic,replica a fost sa/mi tin explicatiile pentru politie. M-au amenintat ca ma da si in judecata.
Ei punandu-se la somn la ora 21:00
Probabil ca se aude la dansii,dar nu o pot numi galagie. Se considera galagie daca eu nu ma pun la somn la ora 22:00 si mai am activitate prin casa?