Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua Am si eu o problema de discutat. O ruda ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua Am si eu o problema de discutat. O ruda decedata de ...

Buna ziua
Amsi eu o problema de discutat.
O ruda decedata de noua luni.
Nu are familie, divortat de circa 35 de ani nu a avut copii.
Noi suntem tulpina urmatoare, sunt in posesie, am chei si totul este incuiat de mine si in posesia mea.
Am platit impozitul si datoriile decedatului.
Zilele trecute un vecin din sat m-a rugat sa-l las sa introduca o masina in curte ca nu are unde sa o tina pentru cateva zile, dar am fost pacalit.
Dupa aceea a zis ca vrea sa cumpere el casa.
i-am zis un pret si nu a fost de acord.
Atunci i-am cerut sa scoata masina din curte si refuza sa o mai scoata .
L-am somat pe watsap sa scoata masina pana azi la ultima ora a zilei.
El acum incerca sa imi interzica mie sa mai intru in curte si m-a amenintat sa nu mai intru eu.
EU AM TOATE CHEILE SI PANA ACUM TOT NUMAI EU AM FOLOSIT SI POSEDAT CASA SI CURTEA.
CE FAC SA SCOT MASINA LUI DIN CURTE , CE FAPTE SAVARSESTE SI CE TREBUIE SA FAC .
VA ROG URGENT CA SA ACTIONEZ MAINE LA PRIMA ORA.
EL NU ARE NICIUN DREPT SI VREA SA FACA POSESIE PRIN ACEASTA MASINA DIN CURTE CA SA NE OBLIGE SA-I VINDEM.
Va rog sa ma ajutati cum sa procedez.
Va multumesc.
@florifrumoase E o situatie in care daca ati alege calea instantie, ati pierde timp si bani. O cale este cea pe care v-a sugerat-o dna notar, o agatati de un tractor si o scoateti in ulita. Cu grija, martori, etc. Sa nu uit circul care s-ar naste! Alta cale este sa va adresati unui executor judecatoresc. N-aveti idee ce poate face! De pilda sa-l notifice pe ,,vecin" sa-si ia rabla. Daca nu si-o ia, i-o depoziteaza intr-un spatiu amenajat/pazit unde parcarea costa minim o suta de lei. Si de unde nu ia pana nu plateste!
mergeti la notar si luati un certificat de calitate de mostenitor.
El acum incerca sa imi interzica mie sa mai intru in curte si m-a amenintat sa nu mai intru eu.

si cum face asta mai exact ?
puteti sa ii faceti plangere la politie.
masina scoteti-o si puneti-o la poarta.
Buna ziua,

Nu puteti fi constransa sa instrainati proprietatea.

Uzucapiunea de lunga durata presupune exercitarea posesie, vreme de 30 ani, conform art. 1846 din Codul civil.

In ipoteza in care aveti calitatea de succesor legal, procedati la dezbaterea succesiunii.

Ulterior, in virtutea acestei calitati, veti putea actiona.