avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 512 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Prag TVA, Impozit dividente, impozit venit
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Prag TVA, Impozit dividente, impozit venit

Buna ziua,

Am o firma care este infiintata in 04.2009 , platitoare de Tva trimestrial si impozit pe venit.
Ea la finele anului 2009 are o CA de 174914.82 ron si un profit de 155432.66 ron.
Din cate stiu nu devine nici platitoare de tva lunar, nici impozit pe profit deoarece nu a trecut CA de 100.000 euro.
Ce mai vroiam sa stiu este despre impozitul pe dividente, cum il calculez , cand trebuie sa il declar si cand trebuie platit.
Si acum in ianuarie 2010 la declaratia cu impozitul, ramane impozitul pe venit sau si cel forfetar si care este mai mare il platesc?

Va multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: Iulian MANEA , Contabil 22:47, 6 Ianuarie 2010
Daca profitul anului 2009 il repartizati pe dividende, impozitul aferent este de 16%.
Daca ridicati dividende in cursul anului 2010, impozitul va trebui sa il declarati si sa il platiti pana pe 25 ale lunii urmatoare platii dividendelor. De asemenea trebuie sa depuneti pana pe 30.06.2011 si declaratia 205.
Daca nu ridicati dividende in cursul anului 2010, impozitul va trebui sa il declarati si sa il platiti pana pe 25.01.2011. Declaratia 205 NU se depune in acest caz.
Ultima modificare: Miercuri, 6 Ianuarie 2010
Ana Muntianu, Consultant fiscal
La sfarsitul exercitiului financiar se face adunarea generala a actionarilor/asociatilor in care se aproba bilantul contabil si se stabileste repartizarea profitului: (1) dividende, (2) fonduri diverse sau (3) ramane nerepartizat urmand ca aceasta decizie sa se ia ulterior.

Daca profitul se repartizeaza (partial sau total) sub forma de dividende din acestea se retine 16% sub forma de impozit care se vireaza si se declara la stat pana la 25 a lunii urmatoare celei in care s-a facut plata. Daca repartizarea s-a facut, dar nu s-au platit dividendele impozitul se declara si se vireaza pana cel tarziu pe 31 decembrie a anului. Totodata, pana pe 30 iunie a anului urmator se depune declaratia 205.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Declaratia 205 liliana alba liliana alba Buna, am o rugaminte sa mi spuneti declaratia 205 trebuie depusa pana 30.06.2009 pt dividentele aferente anului 2008. Astept un raspuns urgent. (vezi toată discuția)
Declaratia 205 / 30.06.2011 iuli-ana iuli-ana Buna ziua, Vreau sa competez declaratia 205 pentru impozit pe dividende si am o nelamurire: in fisa contului 457 ( dividende) perioada 01.01.2010-31.12.2010 ... (vezi toată discuția)
Profit nerepartizat, pierdere contabila si dividende WinstonSmith WinstonSmith Buna ziua! Am o microintreprindere, neplatitoare de TVA, cu domeniul de activitate servicii, vechime aprox. 10 ani, in urmatoarea situatie (sume ... (vezi toată discuția)