avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 411 soluții astăzi
Forum Bani şi Afaceri ... Bursa de valori Certificatele de actionar emise in 1996 mai pot fi ...
Discuție deschisă în Bursa de valori

Certificatele de actionar emise in 1996 mai pot fi valorificate?

Buna ziua.
Certificatele de actionar emise in 1996 mai pot fi valorificate?
Care sunt pasii de urmat pentru o verificare a valabilitatii lor si apoi de eventuala folosire?
Multumesc.
Ultima modificare: Sâmbătă, 24 Aprilie 2021
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: Ellis 46 , utilizator 10:25, 25 Aprilie 2021
Daca firma mai este activa si nu a dat faliment certificatele de actionar emise in 1996 mai sunt valabile. Daca firma e cotata la bursa, le puteti vinde printr-un broker autorizat.
Si..unde exact ma .pot adresa pentru a afla care e situatia?

george-neagu a scris:

Daca firma mai este activa si nu a dat faliment certificatele de actionar emise in 1996 mai sunt valabile. Daca firma e cotata la bursa, le puteti vinde printr-un broker autorizat.

Intrebati la ONRC - Oficiul Național al Registrului Comerțului - care este starea societatii , activa, radiata etc.
Ultima modificare: Duminică, 25 Aprilie 2021
Cornel Vasile, Consilier juridic
Multumesc penrtru raspuns.


Cornel Vasile a scris:

Intrebati la ONRC - Oficiul Național al Registrului Comerțului - care este starea societatii , activa, radiata etc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua am și eu un certificat de acționar și vreau sa îl ... FLORIN1109 FLORIN1109 Buna ziua am și eu un certificat de acționar și vreau sa îl dau ma puteți ajuta va rog (vezi toată discuția)
Detin actiuni la o firma inca in functiune sandu alina roxana sandu alina roxana Buna seara. Daca detin actiuni la o firma inca in functiune , actiuni detinute in baza unui certificat de actionar, pot sa le vand? Daca da, cum? (vezi toată discuția)
Certificate de actionar EugeniaAnghel EugeniaAnghel Cum pot sa vand doua certificate de actionar cu numarul total de 150 actiuni? Certificatele au fost eliberate de S.C. PECO Tulcea .Va rog sa-mi spuneti daca ... (vezi toată discuția)