Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Buna ziua am și eu un certificat de acționar și ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Buna ziua am și eu un certificat de acționar și vreau sa îl ...

Buna ziua am și eu un certificat de acționar și vreau sa îl dau ma puteți ajuta va rog
E bine sa scrieți aici numele exact de pe certificatul de actionar al firmei. Sa vedem dacă firma mai e în viata sau a falimentat, caz în care nu mai are valoare acest certificat.
Apoi sa vedem dacă e tranzacționate la Bursa de valori Bucuresti sau nu. Dacă e la bursa trebuie sa contactați un broker autorizat din zona dumneavoastră și prin intermediul lui puteți sa faceți vânzarea doar la prețul bursei. Va ajuta el contracost cu toate hartiile necesare
Dacă nu e cotata la bursa, vânzarea se va putea face doar prin notar si doar catre un alt acționar la aceeași firma.
george-neagu, moderator