avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 215 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, mă aflu în stadiul de judecată cu tatăl ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, mă aflu în stadiul de judecată cu tatăl copilului ...

Buna ziua, mă aflu în stadiul de judecată cu tatăl copilului meu. Copilul are 10 luni. Întrebarea mea este ce șanse am ca copilul meu sa nu locuiască la domiciliul tatălui fiindcă este bebeluși, a început diversificarea mâncării iar el nu știe ce și cum sa ii dea să mănânce și nu are nimic necesare unui bebeluși. Mulțumesc!
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
In niciun caz nu va locui cu tata..., decat daca mama se drogheaza,d ceste in penitenciar...de-astea.
Buna ziua!
Depinde ce s-a menționat în capetele de cerere, ce probe sunt la dosar etc. Trebuie analizate aceste aspecte, în situația în care se stabilește comună.
Daca at cerut stabilirea locuintei minorului la dvs, daca ati adus argumentele corecte si faceti si dovada ca aveti o locuinta si ca ingrijiti indeaproape de copil in mod firesc locuinta va fi la dvs avand ]n vedere necesitatea securizarii emotionale a copilului alaturi de persoana care raspunde cel mai adecvat nevoilor sale.

Ceea ce nu inseamna ca minorul nu va putea petrece timp si la locuinta tatalui, inclusiv sa ramana peste noapte, dvs avand obligatia legala de a colabora cu tatal si a il indruma in ingrijirea si supravegherea copilului, preferinte de masa si somn pe perioada cat se afla la acesta.

1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Eu nu îl.cotez cu șanse sa obțină copilul.
Nici sa îl ia la.domiciliului lui nu ar avea șanse prea mari daca va angajati avocat.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Buna ziua,

Retinand varsta frageda a minorului, locuinta acestuia va fi stabilita la dvs,conform art. 400 din Codul civil.

Masura este in interesul superior al acestuia.

Instanta de tutela da eficienta principiului preeminentei interesului superior al minorului.

Copilul este dependent de mama, deci necesita, in mod constant , prezenta materna.

Daca va fi solicitat, va fi stabilit un program de vizitare, insa in intervale reduse, la domiciul dumneavoastra, ori in locatii publice, luarea la domiciliu a minorului, de catre tata urmand a fi facuta la o varsta mai inaintata, de principiu.


Va sugerez sa ajungeti la un acord, in ce priveste drepturile si obligatiile pe care le aveti, fata de minor.

De regula autoritatea parinteasca este comuna.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Divorț cu copil minor MirabelaDominic MirabelaDominic Buna ziua, vreau sa dibortrz de sotul meu pentru ca nu ne mai înțelegem, dar el vrea sa imi ia copilul bebelusul are 8 luni, a zis ca vine cu jandarmeria ... (vezi toată discuția)
Copil Madalinalylyana Madalinalylyana I se poate da custodia tatalui daca copilul are 2 luni si suge la piept ? (vezi toată discuția)
copilu poate ramane la tata Ionita14 Ionita14 Daca divortez de sotie io ca tata pot pastra copilu? Sotia nare locuinta sta cu cghirie are un salariu de 2000 lei pe luna din iei plateste rata la banca 1000 ... (vezi toată discuția)