Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna seara, sunt mama unui baiat cu handicap grav, ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna seara, sunt mama unui baiat cu handicap grav, retard mental ...

Buna seara, sunt mama unui baiat cu handicap grav, retard mental sever, pus sub interdictie , in varsta de 21 de ani,As dori sa depun actele pentru pensie de invaliditate .De la casa de pensii mi s-a comunicat ca nu poate beneficia de aceasta deoarece nu are stagiu de cotizare. Intrebarea mea este daca ii pot "cumpara "vechimea si care sunt condițiile pentru a se putea pensiona.
mitimama, utilizator
Vechimea se cupara doar pentru pensia de limita de varsta.