Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Transfer de bani din contul unui prieten fara ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Transfer de bani din contul unui prieten fara autorizatia acestuia ...

Transfer de bani din contul unui prieten fara autorizatia acestuia ! Ce este de facut ?

Pe scurt , acest prieten este in stadiul de divort , ceea ce a ''impins-o pe sotia lui , ,,inca '' la gesturi frauduloase !
Prietenul meu a lucrat in Anglia pe o perioada de 3 ani din ce stiu ,in present inca isi plateste impozitele si taxele ( mai mult nu stiu sa exemplific ) , acum este in tara . Sotia lui , inca , i-a accesat parolele si din ce am inteles a pus un alt baiat sa vorbeasca in contul prietenului meu pentru a avea acces la acel ajutor de 2500 lire din Anglia care l-a si primit ! Se pare ca in Anglia sunt alte conditii de a se da bani , nu necesita prezenta .
Prietenul meu a sunat la banca si acest cont din Anglia a fost blocat dar, banii sotia i-a sustras , foarte probabil sa nu -i mai aive nici in contul ei de aici din Romania !
Care este procedeul in astfel de situatii , aici in tara cat si in Anglia ?
Mentionez ,prietenul meu a ajuns din om , neom …. cu toata sinceritatea mi-as dori sa i se faca dreptate .

Multumesc !
Pentru 2500 de paunji a ajuns din om neom? Putin, foarte putin!

Solutia : Plangere la politie.
Multumesc pentru raspuns !
Sa zicem ca acei 2500 lire este esenta de rom pusa in tort , pe langa celelalte ''ingrediente''.
Cand esti ''furat ''sub pretextul ca esti ''married'' , nu cred ca iti da garantia sau puterea de siguranta legala .
Categoric, aveti dreptate,
solutia este plangere la politie.