Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzucapiune, deși există moștenitori? În anul 2001 ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzucapiune, deși există moștenitori? În anul 2001 am cumpărat ...

Uzucapiune, deși există moștenitori?
În anul 2001 am cumpărat cu chitanță de mână, o casa cu teren la țară. Am locuit neîncetat aici, casa este înscrisă în Registrul Agricol la Primarie pe numele meu, am plătit impozitele an de an.
Toate bune si frumoase, până acum , cand un nepot al vânzătorului decedat a venit cu titlul de proprietate pe numele vânzătorului și a spus că vrea casa și grădina.
Primăria i-a dat documente și acesta va face succesiune pe imobilul în care eu locuiesc de 20 de ani. Recunosc că am greșit că nu am făcut acte până acum.
Ce pot face?
Pot introduce acțiune în instanță pentru obținerea dreptului de proprietate prin uzucapiune?
Împotriva cui mă îndrept, a moștenitorilor sau a primăriei?
~ Conținut șters la cerere ~
Daca aveti 30 de ani de posesie puteți castiga dar trebuie facuta o analiza de caz pe baza de.tot ce exista.
Sunt procese.de.mare finețe juridica și.de o eleganta desăvârșită în aparari.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Avem 20 de ani. (2001-2021)
Daca cei care v-au vândut nu erau proprietari puteți merge la avocat ca sa vada care este treaba.
Ar fi bine sa se facă verificări de avocat daca terenul are o anumita valoare.
Chestia cu finețea juridica ar rămâne valabilă.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat