avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 538 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Uzucapiune, deși există moștenitori? În anul 2001 ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Uzucapiune, deși există moștenitori? În anul 2001 am cumpărat ...

Uzucapiune, deși există moștenitori?
În anul 2001 am cumpărat cu chitanță de mână, o casa cu teren la țară. Am locuit neîncetat aici, casa este înscrisă în Registrul Agricol la Primarie pe numele meu, am plătit impozitele an de an.
Toate bune si frumoase, până acum , cand un nepot al vânzătorului decedat a venit cu titlul de proprietate pe numele vânzătorului și a spus că vrea casa și grădina.
Primăria i-a dat documente și acesta va face succesiune pe imobilul în care eu locuiesc de 20 de ani. Recunosc că am greșit că nu am făcut acte până acum.
Ce pot face?
Pot introduce acțiune în instanță pentru obținerea dreptului de proprietate prin uzucapiune?
Împotriva cui mă îndrept, a moștenitorilor sau a primăriei?
~ Conținut șters la cerere ~
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca aveti 30 de ani de posesie puteți castiga dar trebuie facuta o analiza de caz pe baza de.tot ce exista.
Sunt procese.de.mare finețe juridica și.de o eleganta desăvârșită în aparari.
Ultima modificare: Miercuri, 28 Aprilie 2021
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Avem 20 de ani. (2001-2021)
1 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca cei care v-au vândut nu erau proprietari puteți merge la avocat ca sa vada care este treaba.
Ar fi bine sa se facă verificări de avocat daca terenul are o anumita valoare.
Chestia cu finețea juridica ar rămâne valabilă.
Ultima modificare: Joi, 29 Aprilie 2021
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Obtinerea actului de proprietate beneficiind de uzucapiune andrei calud andrei calud Buna ziua! In anul 1990 am cumparat o casa si un teren vis-a-vis de casa, cu chitanta de mana. In anul 2001 primaria a incadastrat terenul respectiv ... (vezi toată discuția)
Mai am sansa sa devin proprietar? bitca bitca in anul1992 am cumparat un teren de la un batran dar nu am facut acte prin notariat.am facut un act de mana cu trei martori pe baza caruia mi s-a eliberat ... (vezi toată discuția)
Pe numele cui se obtine titlul de proprietate dupa uzucapiune? izabela_25 izabela_25 Sunt unul dintre cei 3 mostenitori ai unui teren de 300m si o casa in bucuresti, care a apartinut bunicului, dar acesta are doar o chitanta de manadin 1949 cu ... (vezi toată discuția)