avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 565 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Pot exista riscuri atunci cand copilul face o firma cu ...
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Pot exista riscuri atunci cand copilul face o firma cu sediul ...

Pot exista riscuri atunci cand copilul face o firma cu sediul social in apartamentul parintilor?

Buna ziua, speta mea este urmatoarea: sunt divortata, locuiesc intr-un apartament la bloc care nu a fost partajat (motivele nu fac acum obiectul discutiei) si am un copil major care locuieste cu chirie in alt imobil. Solicitarea lui este sa ii acord dreptul de a deschide pe adresa unde locuiesc o firma/sediul social al unei firme.
Exista riscuri de ii acord acest drept?
In conditiile in care firma lui da faliment ce riscuri imobiliare ar exista?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 07:53, 3 Mai 2021
Nu exista niciun risc pt proprietatea dvs. Acolo insa, ii va veni toată corespondenta.
Cred ca trebuie si acordul fostului sot.
Ultima modificare: Luni, 3 Mai 2021
gi-jane2, moderator
Atât timp cât acea societate nu are proprietăți in acea locație, nu exista risc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Obligatii proprietar contract comodat sediu social R.Maktub R.Maktub Buna ziua, Cineva m-a rugat sa facem un contract de comodat ca sa isi poata deschide o firma cu sediul in apartamentul meu , fara sa il foloseasca , doar ... (vezi toată discuția)
Probleme apartament bun comun Florin321 Florin321 Buna seara! Situatia despre care as dori o parere/un raspuns este urmatoarea : parintii sunt despartiti fara sa existe divort,tatal locuieste in continuare in ... (vezi toată discuția)
Blocare acces locuinta Imira Imira Sunt divortata, dar locuim in continuare in acelasi apartament. Fostul sot mi-a blocat usa de vreo cateva ori sub diferite pretexte, reusind cu greu sa intru ... (vezi toată discuția)