Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Bună ziua. Cum as putea rezolva situația următoare? ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Bună ziua. Cum as putea rezolva situația următoare? Am un ...

Bună ziua.
Cum as putea rezolva situația următoare?
Am un băiat în clasa 4, iar învățătoarea rămâne tot în online în baza unui document medical emis de catre medicul de familie(în ciuda ultimului ordin al Ministerului Educatiei) . ȘI eu sunt cadru didactic care trebuie sa participe la ore fizic Exista vreo baza legala care sa îmi permită sa rămân acasă pt supravegherea minorului? Nu avem rude și nici sistem before school.
Mulțumesc!
Potrivit legii, se acordă zile libere unuia dintre părinți pentru supravegherea copiilor, în situația limitării sau suspendării activităților didactice care presupun prezența efectivă a copiilor în unitățile de învățământ și în unitățile de educație timpurie antepreșcolară, unde aceștia sunt înscriși, ca urmare a rezultatului anchetei epidemiologice determinate de răspândirea coronavirusului SARS-CoV-2, efectuată de direcția de sănătate publică județeană, respectiv a municipiului București, și având în vedere hotărârile comitetului județean pentru situații de urgență, respectiv Comitetului pentru Situații de Urgență al Municipiului București.

In speta, unitatea de invatamant are limitata sau suspendata activitatea didactica?