avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 413 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Asociatia egal editura? Buna ziua, O asociatie poate ...
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Asociatia egal editura? Buna ziua, O asociatie poate avea rol ...

Asociatia egal editura?

Buna ziua,

O asociatie poate avea rol de editură? Poate edita cărti ?

Dar AUTORUL unor cărți?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 06:44, 25 Mai 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
daca asociatia are personalitate juridica, precum si in cazul autorului, raspunsul este DA. din punct de vedere legal. in viata practica insa, pot aparea probleme cu clientii, cum ar fi solicitarea de facturi, deducerea TVA, etc.
Multumesc de răspuns. Dar Nu am înțeles fosrte bine.

Deci o Asociatie, practic o persoana juridică cu CIF, poate sa editeze niste cărți care mai apoi să fie publicate ?

Dar Asociatia asta, poate sa fie autorul unor cărți?

De ce ar fi o problema eliberarea unor facturi pentru editarea unor cărți către un clienti ? Nu se pot incasa bani?
Ce soluție ar fi pentru rezolvarea acestei probleme cu un client?

adriandimitriu a scris:

daca asociatia are personalitate juridica, precum si in cazul autorului, raspunsul este DA. din punct de vedere legal. in viata practica insa, pot aparea probleme cu clientii, cum ar fi solicitarea de facturi, deducerea TVA, etc.

de regula autorul si editorul sunt persoane diferite. autorul scrie, editorul se ocupa de partea comerciala: marketing, ISBN, bun de tipar, tipografie, vanzare. de aici si confuzia mea.
daca va referiti la asociatie ca autor, o sa va raspund ca e posibil, in masura in care autorii reali, persoane fizice (doar oamenii scriu, deocamdata) au cazut de acord asupra functionarii, printr-un acord, de preferinta, formal.
Da, o asociatie poate avea rol de editura daca are ca drept scop tiparirea si distribuirea de carti,

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Venituri legale din publicarea unei carti Gabriel50 Gabriel50 Buna ziua, Am scris o carte, eu detin drepturile de autor, ISBN si tot eu discut cu tipografia. Nu ma intereseaza sa lucrez cu o editura, pentru ca nu am ... (vezi toată discuția)
Drepturi de autor - mãsuri de protecþie DannyBoy DannyBoy Buna ziua. Tocmai am terminat de scris o carte (fictiune) si doresc sa o public si sa o vand prin intermediul unor magazine online. Deci cartea va putea fi ... (vezi toată discuția)
Publicare carte. contract de editare sau contract de prestãri servicii? daralu daralu Buna ziua 1. Va rog sa ma lamuriti daca in cazul in care ofer spre editare, tiparire si distributie o carte la care eu sunt autorul si in care eu platesc ... (vezi toată discuția)