Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Diferente mari cadastru - Stereo 70 vs coordonate ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Diferente mari cadastru - Stereo 70 vs coordonate locale teren Branesti Ilfov.

Buna ziua. Am un teren din 2003 cumparat in Branesti Ilfov. La data respectiva terenul avea cadastru in coordonate locale. Tot atunci am primit o autorizatie de constructie gard si firida, pe baza careia s-a facut imprejmuirea. Acum am inceput demersurile pentru construirea casei. Pentru obtinerea autorizatiei este necesar " PROCES VERBAL DE TRASARE IN STEREO 70". Am adus un cadastrist pentru intocmirea documentatiei in stereo 70. Acesta ne-a spus ca a constatat abateri semnificative si ca terenul nostru este de fapt deplasat cu 2 metri in curtea vecinului din stanga, iar vecinul din dreapta trebuie si el sa isi mute gardul spre noi. Ce este de facut in acest caz? Eu am un cadastru perfect valabil (chiar daca e in coordonate locale) emis de o autoritate a statului.
Da, sunt multe situatii similare cu a dvs. Fie va intelegeti amiabil, fie va judecati. incercati sa vorbiti si la primarie pentru ca la un moment dat s-ar putea ca decalarea suprafetelor sa intre in drum sau in domeniul public, si ii intereseaza si pe ei.