Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Drept Penal - exista vreo problema?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Drept Penal - exista vreo problema?

Buna, am o intrebare. Stiu ca multa lume o pune dar inca nu sunt complet lamurita:)
Am 16 ani impliniti si o relatie cu un baiat de 20 de ani. Nu am facut sex si nici nu intentionam sa o facem curand (stim ca ideal ar fi sa asteptam pana implinesc 18 ani, dar nu e nimic batut in cuie). Parintii mei nu sunt de acord.
Ma intereseaza daca:
1. Relatia ramane la acest nivel (adica nu facem sex), exista vreo problema legala? Daca parintii ar depunde o plangere (si asta bazat pe ce ar putea?) atunci s-ar putea intampla ceva?
2. Daca am avea relatii sexuale, exista vreo problema legala? Eu avand deja 16 ani, dar din nou ma gandesc in cazul in care parintii ar depunde vreo plangere.
Si exista vreun mijloc prin care ar putea intrerupe efectiv relatia? Eu ma inteleg bine cu parintii, dar in acest subiect nu reusim sa ajungem pe teren comun, de aceea ma gandesc asa de departe la plangere la politie etc. Si chiar daca sa spunem ca plangerea ar fi luata in considerare, daca eu spun ca nu s-a intamplat nimic sau ce s-a intamplat a fost cu acord, se poate merge mai departe in vreun fel?
1.Nu.
2.Nu.
3.Efectiv?Posibil. Juridic? Nu.
4.Nu.