Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... Probleme la returnarea unui produs la vodafone
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

Probleme la returnarea unui produs la vodafone

Buna ziua! Am cumparat un ceas huawei de la vodafone si dupa am observat ca nu este compatibil cu telefonul meu. M am dus sa il returnez, dar imi spune ca este imposibil deoarece este desigilat. Mentionez ca nu am introdus date in ceas deoarece nu l-am putut conecta la telefon si ca doar am deschis cutia in care a venit. Cu toate acestea, reprezentantii de la vodafone nu il accepta. Este normal asa ceva? Se poate rezolva intr-un fel?
ioanacrsitina, utilizator
Legea prevede posibilitatea returnării produsului.
Iată care este politica de returnare a Vodafone:
Pentru a returna un produs ai la dispoziție 14 zile calendaristice din momentul în care ai intrat în posesia lui.
După completarea cererii de retur, un agent Fan Courier va prelua coletul de la tine în maximum 5 zile lucrătoare. Ne bazăm pe tine că produsele vor fi returnate în aceleași condiții în care le-ai primit şi cu toate accesoriile incluse. Altfel, de la caz la caz, poate fi percepută o despăgubire, care însă nu va depăși valoarea produselor comandate.
Taxa de transport pentru retur este de 2 EUR (fără TVA) în București și 3,5 EUR (fără TVA) în restul țării[
/i].

Sesizați protecția Consumatorului dacă condițiile de retur nu sunt respectate.
Adrian ALBU, Avocat