Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Decesul fratelui/Ajutor inmormantare
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Decesul fratelui/Ajutor inmormantare

Buna seara,
Deces frate,singur,fara parinti,necasatorit. Fratele in viata suporta cheltuielile de inmormantare. Ce cuantum primeste de la casa de pensii,avand in vedere ca Decedatul era angajat la data decesului?
Multumesc
niccu, utilizator
Cuantumul ajutorului de deces se stabileşte anual prin Legea bugetului asigurărilor sociale de stat şi nu poate fi mai mic decât valoarea câştigului salarial mediu brut.

Cuantumul ajutorului de deces se stabilește, în condițiile legii, în cazul:
a) asiguratului sau pensionarului, la 5.380 lei;
b) unui membru de familie al asiguratului sau al pensionarului, la 2.690 lei.
multumesc mult!