Media Intră în comunitate
avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 374 soluții astăzi

Conferință avocatnet.ro: Opțiuni juridice și fiscale privind recuperarea creanțelor. Lectori: Schoenherr și Asociații. Joi, 28 Octombrie, ora 11:00. Rezervă loc și participă → 

Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua ! Sunt cadru didactic si in perioada ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua ! Sunt cadru didactic si in perioada 12-29.04.2021 ...

Buna ziua ! Sunt cadru didactic si in perioada 12-29.04.2021 mi s-a cerut, in data de 01.04.2021, modificarea cererii de concediu de odihna aferente anului 2021, completata in decembrie 2020, dupa cum urmeaza : Luni - activitate (ore la clasa a XII-a) ..... Marti - CO ..... Miercuri - Co ..... Joi - activitate (ore la clasa a XII-a) .... Vineri - CO.
Mentionez ca aceasta cerinta a venit de la Ministerul Educatiei prin Adresa nr. 1970 / 31.03.2021.

Intrebare : Este posibila o astfel de fractionare a CO ?

Nota: Daca este necesar si-mi trimiteti o adresa de mail va pot trimite continutul integral al adresei 1970 ( eu o am in format PDF scanata si nu poate fi reprodusa decat partial)

CONTINUT PARTIAL Adresa 1970/31.03.2021
Către,
INSPECTORATELE ŞCOLARE / INSPECTORATUL ŞCOLAR AL MUNICIPIULUI
BUCUREŞTI
În atenţia doamnei/domnului Inspector Şcolar General
L Având în vedere prevederile Ordinului ministrului educaţiei nr. 3558/2021 pentru
modificarea şi completarea OMEC nr. 3125/2020 privind structura anului şcolar 2020 — 2021,
publicat în Monitorul Oficial, Partea 1, nr. 319 din 30 martie 2021, precum şi cele ale OMECTS
nr. 5559/2011 pentru aprobarea Normelor metodologice privind efectuarea concediului de odihnă
al personalului didactic din învăţământ, cu modificările ulterioare, la nivelul unităţilor de
învăţământ vor fi reprogramate concediile de odihnă ale cadrelor didactice pentru anul şcolar
2020-2021. La reprogramarea concediilor se vor lua în considerare următoarele aspecte:
1. cadrele didactice care au în încadrare clase a VIII-a, a XII-a zi şi a XIII-a seral şi/sau
frecvenţă redusă,în perioada 12 - 29 aprilie 2021, vor fi în activitate; la cerere, aceste cadre
didactice pot fi programate în concediu de odihnă doar în zilele în care nu desfăşoară
activităţi didactice la aceste clase;
2, cadrele didactice care nu au în încadrare clase a VIII-a, a XII-a zi şi a XIII-a seral şi
frecvenţă redusă vor fi programate în concediu de odihnă,în perioada 2 aprilie - 4 mai 2021;
3. cadrele didactice din învăţământul preşcolar vor fi programate în concediu de odihnă,în
perioada 2 aprilie - 4 mai 2021, în situaţia în care unităţile de învăţământ în care sunt
încadrate nu organizează activităţi educative cu copiii, cu prezență fizică, conform
punctului 5 al art. 2 din OMEC nr. 3125/2020 privind structura anului şcolar 2020 — 2021, cu
modificările şi completările ulterioare.
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 18:55, 18 Mai 2021
Da, este posibila fractionarea CO.
Este posibila fracționarea duratei CO.
Ultima modificare: Marți, 18 Mai 2021
Cornel Vasile, Consilier juridic
Deci, in conditiile in care in Codul muncii este specificat faptul ca durata unei fractii din concediul de odihna fractionat este de minim 10 zile ..... un salariat poate fi ... o zi la munca...o zi in concediu..... o zi la munca...o zi in concediu .... o zi la munca...o zi in concediu ..... ????
Da, poate fi cu respectarea conditiei mentionate de dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Concediu de odihna alexandra910523 alexandra910523 M-am angajat in octombrie 2015 la o gradinita si concediul de odihna mi-a fost impus de angajator in perioada sarbatorilor de Craciun cand gradinita a fost ... (vezi toată discuția)
Concediu de odihna invatamant Marissa87 Marissa87 Buna ziua, revin cu o alta intrebare pentru ca in cadrul unitatii nu gasesc raspuns. La inceputul anului scolar, cand am semnat contractul de munca era ... (vezi toată discuția)
Plata cu ora lilipapiu lilipapiu Unui profesor incadrat cu norma de baza in invatamant 18 ore dar care mai are 2 ore suplimentare, atunci cand este in concediu de odihna, are dreptul la plata ... (vezi toată discuția)