Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata doar asigurare de sănătate pentru ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata doar asigurare de sănătate pentru administrator S.R.L?

Soțul meu este unic administrator al unui S.R.L. cu domeniul de activitate transport persoane, mai exact taxi. Adică, este administrator, fără sa aibă carte de munca. Este posibil sa își plătească separat doar sănătatea, fără pensie?
Plata doar asigurare de sănătate pentru administrator S.R.L?
george-neagu, moderator
Da, depune la finante - anaf declaratia unica ca persoana fizica (folosind contul deschis cu nume si cnp pe spatiul privat virtual) in care completeaza la sectiunea contributie la sanatate ca opteaza sa plateasca cass 10% aplicat la salariul minim pe economie (adica in acest an 2300 lei lunar) pentru sase luni si sa fie asigurat intreg anul 2021. Calitatea de asigurat incepe de la data depunerii declaratiei, nu de la data platii si are termen de plata pana la final de an.