Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... grila de salarizare in invatamant conf legii 221/2008
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

grila de salarizare in invatamant conf legii 221/2008

Am doua nelamuriri:
1) Incepand cu noiembrie 2009 (de cand am inceput aplicarea L221/2008), se mai acorda marirea de 1/25 fata de transa anterioara de vechime pentru cadrele didactice cu vechime peste 30 ani? Daca da, in baza carui act normativ.

2) Am primit de la liderul de sindicat, "Modificarea Statului Didactic, incadrarea PIPP" cu nr. 387/17.12.2009, unde sunt precizate ca de la 01.10.2010, cadrele didactice, in cazul in care ma intereseaza pe mine,educatoarele care au absolvit studii superioare de specialitate de scurta sau lunga durata, vor fi incadrate ca profesor. Unitatile de invatamant , la inceputul fiecarui an scolar primesc de Insp.Scolar, statul de personal . Pentru an sc.2009-2010 , unitatea noastra are educatoare si institutoare nu profesori. Trebuie sa cerem alt stat de personal cu profesori mentionati in el sau ii incadram doar pe baza diplomelor?
Multumesc !
Steluta Popescu
steluta bz, utilizator
Nu ati precizat care este problema si ce doriti sa intrebati.
Este vorba de grila salarizare personal didactic si personal didactic auxiliar (concret pentru administrator financiar cu studii medii si superioare, conform Legii 211/2008 cu aplicabilitate de la 01.10.2008; stiu ca de la 01.01.2010 intra in vigoare Legea salarizarii unitare, dar am castigat in instanta acordarea drepturilor conf.L 211/2008 si intrucat dela ian.2010 se ia in calcul salariul cel mai mare dintre sal.existent la 31.12.2009 si sal. din legea unica, mi-ar fi de mare ajutor grila conf. L. 221/2008.