Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... TREBUIE alta intabulare daca se vinde o parte dintr-un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

TREBUIE alta intabulare daca se vinde o parte dintr-un teren ?

Doresc sa cumpar un teren de 750 de mp, care face parte dinto parcela de 1500mp care e intabulata si are extras de CF. CE pasi trebuie sa fac?? astep raspunsuri. Va multumesc anticipat :D
Imi permit sa-ti raspund dat fiind ca si eu am cumparat de curand un lot mai mic dintr-un lot mai mare.
Sigur ca se face o alta intabulare doar ca se va face pe numele tau (notarul va depune personal actele necesare dupa incheierea vanzarii-cumpararii iar intabularea va fi gata in 40 zile).
Actele necesare pt.vanzare-cumparare sunt:
-actele de proprietate ale terenului
-cadastrul pe bucata ta de 750 mp si altul pe bucata ramasa (adica tot 750 mp)
-intabularea
-certificat de urbanism de dezmembrare (care se ia de la primaria localitatii de care apartine terenul)
-nomenclator stradal(tot de la primarie se ia) in care se specifica strada si nr.
-certificat fiscal (care e valabil 24 h si se elibereaza de biroul taxe si impozite si din care rezulta ca sunt achitate la zi taxele si impozitele)
-extras de carte funciara (pe care-l scoate notarul inainte de semnarea actelor)
SFAT:verifica inainte de a cumpara daca vanzatorul are vreo neintelegere sau intelegere tacita cu privire la delimitarea reala a proprietatii(din pacate eu ma confrunt cu o astfel de problema asa ca ATENTIE).
Si altceva tot important:verifica daca trece vreo conducta de apa,gaze pe terenul tau.
Sper sa-ti fie de folos ce ti-am scris si nu declara valoarea reala la notar caci actele te costa f.mult(mai ales ca s-a scumpit grila).
SUCCES!
Imi permit sa-ti raspund dat fiind ca si eu am cumparat de curand un lot mai mic dintr-un lot mai mare.
Sigur ca se face o alta intabulare doar ca se va face pe numele tau (notarul va depune personal actele necesare dupa incheierea vanzarii-cumpararii iar intabularea va fi gata in 40 zile).
Actele necesare pt.vanzare-cumparare sunt:
-actele de proprietate ale terenului
-cadastrul pe bucata ta de 750 mp si altul pe bucata ramasa (adica tot 750 mp)
-intabularea
-certificat de urbanism de dezmembrare (care se ia de la primaria localitatii de care apartine terenul)
-nomenclator stradal(tot de la primarie se ia) in care se specifica strada si nr.
-certificat fiscal (care e valabil 24 h si se elibereaza de biroul taxe si impozite si din care rezulta ca sunt achitate la zi taxele si impozitele)
-extras de carte funciara (pe care-l scoate notarul inainte de semnarea actelor)
SFAT:verifica inainte de a cumpara daca vanzatorul are vreo neintelegere sau intelegere tacita cu privire la delimitarea reala a proprietatii(din pacate eu ma confrunt cu o astfel de problema asa ca ATENTIE).
Si altceva tot important:verifica daca trece vreo conducta de apa,gaze pe terenul tau.
Sper sa-ti fie de folos ce ti-am scris si nu declara valoarea reala la notar caci actele te costa f.mult(mai ales ca s-a scumpit grila).
SUCCES!