avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 608 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... TREBUIE alta intabulare daca se vinde o parte dintr-un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

TREBUIE alta intabulare daca se vinde o parte dintr-un teren ?

Doresc sa cumpar un teren de 750 de mp, care face parte dinto parcela de 1500mp care e intabulata si are extras de CF. CE pasi trebuie sa fac?? astep raspunsuri. Va multumesc anticipat :D
Cel mai recent răspuns: bogalina , utilizator 17:44, 16 August 2006
Imi permit sa-ti raspund dat fiind ca si eu am cumparat de curand un lot mai mic dintr-un lot mai mare.
Sigur ca se face o alta intabulare doar ca se va face pe numele tau (notarul va depune personal actele necesare dupa incheierea vanzarii-cumpararii iar intabularea va fi gata in 40 zile).
Actele necesare pt.vanzare-cumparare sunt:
-actele de proprietate ale terenului
-cadastrul pe bucata ta de 750 mp si altul pe bucata ramasa (adica tot 750 mp)
-intabularea
-certificat de urbanism de dezmembrare (care se ia de la primaria localitatii de care apartine terenul)
-nomenclator stradal(tot de la primarie se ia) in care se specifica strada si nr.
-certificat fiscal (care e valabil 24 h si se elibereaza de biroul taxe si impozite si din care rezulta ca sunt achitate la zi taxele si impozitele)
-extras de carte funciara (pe care-l scoate notarul inainte de semnarea actelor)
SFAT:verifica inainte de a cumpara daca vanzatorul are vreo neintelegere sau intelegere tacita cu privire la delimitarea reala a proprietatii(din pacate eu ma confrunt cu o astfel de problema asa ca ATENTIE).
Si altceva tot important:verifica daca trece vreo conducta de apa,gaze pe terenul tau.
Sper sa-ti fie de folos ce ti-am scris si nu declara valoarea reala la notar caci actele te costa f.mult(mai ales ca s-a scumpit grila).
SUCCES!
Imi permit sa-ti raspund dat fiind ca si eu am cumparat de curand un lot mai mic dintr-un lot mai mare.
Sigur ca se face o alta intabulare doar ca se va face pe numele tau (notarul va depune personal actele necesare dupa incheierea vanzarii-cumpararii iar intabularea va fi gata in 40 zile).
Actele necesare pt.vanzare-cumparare sunt:
-actele de proprietate ale terenului
-cadastrul pe bucata ta de 750 mp si altul pe bucata ramasa (adica tot 750 mp)
-intabularea
-certificat de urbanism de dezmembrare (care se ia de la primaria localitatii de care apartine terenul)
-nomenclator stradal(tot de la primarie se ia) in care se specifica strada si nr.
-certificat fiscal (care e valabil 24 h si se elibereaza de biroul taxe si impozite si din care rezulta ca sunt achitate la zi taxele si impozitele)
-extras de carte funciara (pe care-l scoate notarul inainte de semnarea actelor)
SFAT:verifica inainte de a cumpara daca vanzatorul are vreo neintelegere sau intelegere tacita cu privire la delimitarea reala a proprietatii(din pacate eu ma confrunt cu o astfel de problema asa ca ATENTIE).
Si altceva tot important:verifica daca trece vreo conducta de apa,gaze pe terenul tau.
Sper sa-ti fie de folos ce ti-am scris si nu declara valoarea reala la notar caci actele te costa f.mult(mai ales ca s-a scumpit grila).
SUCCES!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cum se procedeaza la vanzarea unui teren fanamarius fanamarius Ma numesc Marius si vreau sa stiu ce pasi trebuie sa urmez la vanzarea unui teren ,detin certificat de mostenitor si act autentic de partaj voluntar imobiliar ... (vezi toată discuția)
Cumparare teren ingridvanta ingridvanta Buna ziua, Am si eu o intrebare. As dori sa cumpar un teren (suntem 3 familii) si as dori sa stiu exact ce acte ale terenului sa imi arate si sa le aiba ... (vezi toată discuția)
Vânzare tern extravilan LucianNeatu LucianNeatu Sunt proprietar a doua titluri de proprietate împreuna cu moştenitorii persoanelor ce erau proprietari ca şi mine. Cum pot sa vând partea ce mi se cuvine ... (vezi toată discuția)