Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... oug 34/2009
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

oug 34/2009

ordonanta 34 din 2009 privind rectificarea bugetara pe anul 2009 interzice angajarea, prin concurs sau examen ,de personal, tinand cont ca in organigrama sunt libere peste 25 de posturi conform normativului de posturi si se incadreaza in bugetul de cheltuieli de personal pe anul in curs ?
OG 34/2009 prevede, ca exceptie, posibilitatea scoaterii la concurs, dupa adoptarea ei, a15% din posturile vacantate dupa intrarea ei in vigoare:
art. 22 alin 2: "Prin exceptie de la prevederile alin. (1), ordonatorii principali de credite, in cazuri temeinic justificate, pot aproba ocuparea unui procent de maxim 15% din totalul posturilor ce se vor vacanta dupa data intrarii in vigoare a prezentei ordonante de urgenta, numai in conditiile incadrarii in cheltuielile de personal aprobate prin buget. Pentru posturile din sistemul de invatamant de stat, urmarirea incadrarii in procentul de maxim 15% se realizeaza la nivelul intregului sistem de invatamant de stat, in conditiile stabilite prin ordin al ministrului educatiei, cercetarii si inovarii."
Daca cele 25 de posturi au devenit vacante dupa data de 14.04.2009, se pot scoate 3 posturi.