Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Plata cass la dividende
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Plata cass la dividende

Bună ziua. Se da următoarea situatie: o persoana care este salariata la o societate, dar este și asociat la o alta societate și încasează dividende de acolo, mai plătește cass? Menționez ca veniturile depășesc 12 salarii minime. Mulțumesc anticipat pentru răspuns!
CASS se datoreaza la depasirea plafonului, indiferent daca persoana are sau nu calitatea de salariat.
Da, se plateste CASS daca s-a depasit plafonul de 12 salarii (26.760 RON pentru 2020) chiar daca persoana in cauza este angajata cu contract de munca. Daca dividende au fost incasate anul trecut trebuia depusa declaratia unica pana pe 25 Mai, plata urmand sa se faca pe baza declaratiei.